İstanbul’daki 400 bin yıllık Yarımburgaz Mağaraları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’da 400 yıllık geçmişe sahip Yarımburgaz Mağaralarının dizi ve film çekimleri ve define avcıları tarafından tahrip edilmesine karşı harekete geçti. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, mağaralar için güvenlik sağlayacaklarını söyledi.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve 2001 yılında 1. Derece Arkeolojik-Doğal Sit Alanı ilan edilen ancak bir zaman sonra tahribata ve yağmaya uğrayan Yarımburgaz Mağaraları İBB’nin gündeminde.

yarimburgaz-magaralari

Başakşehir’in Altınşehir semtinde Kayabaşı yolu üzerinde yer alan mağarada son zamanlarda define avcıları at koşturuyor. Özellikle dizi ve film çekimlerinde de zarar gören mağaralarda şimdilerde altın arayanlar dolaşıyor.

Kanal İstanbul ile yutulacak

Önemli bir prehistorik sit alanı olan Yarımburgaz Mağaraları’nın 400 bin yıllık bir tarihe sahip olduğu düşünülüyor. İnsanların atası kabul edilen “Home Erectus”un Avrupa’ya geçmek için “Yarımburgaz Mağaraları ve Menekşe Plajı” parkurunu güney kuzey istikametinde kat ettiği belirtiliyor.

yarimburgaz-magaralari-kanal-istanbul

Homo Erectus’un yaklaşık 400 bin yıl önce Marmara Denizi’nin doğusundan geçip Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere’yi takip ederek Yarımburgaz Mağaraları’na geldiği ve binlerce yıl bu mağaraları barınak olarak kullandığı, aletler ürettiği, avlandığı düşünülüyor. Kanal İstanbul projesiyle birlikte Küçükçekmece Gölü kıyısında yer alan Bathenoa Antik Kenti, İstanbul’daki ilk yerleşmelerden biri olan Yarımburgaz Mağaraları, daha bilinmeyen toprak altındaki nice antik hazineler yutulacak.