Tesla’nın araba uygulamasına iki faktörlü kimlik doğrulama

Geçtiğimiz yıl Tesla başkanı Elon Musk, otomobil üreticisinin uygulaması için iki faktörlü doğrulama sunacağını duyurdu. Şirket henüz bunu piyasaya sürmedi, ancak Musk bunun nihayet gerçekleşmeye yakın olduğunu açıkladı. Musk, özelliğin durumu hakkında soru soran bir tweet’e yanıt olarak, Tesla’nın “utanç verici derecede geç” iki faktörlü kimlik doğrulamasının şu anda son doğrulamadan geçtiğini söyledi.

Görünüşe göre, otomobil üreticisinin iki faktörlü süreci SMS tabanlı ve uygulama tabanlı kimlik doğrulamasını kullanabilecek. İkincisi çok daha güvenlidir, çünkü hacker’lar SIM kartlarını taklit edebilir ve metin yoluyla gönderilen doğrulama numaralarını ele geçirebilir. Ancak görünen o ki, SMS seçeneği herhangi bir nedenle Google’ınki gibi kimlik doğrulama uygulamalarını kullanamayanlar için orada olacak.

İki faktör, Tesla’nınki gibi bir uygulama için hayati önem taşıyor ve bu da sahiplerine araçlarını uzaktan kontrol etmenin bir yolunu sunuyor. Diğer şeylerin yanı sıra, şirketin EV’lerini uzaktan kilitleme ve kilidini açma, bir aracı bulma ve hareketlerini izleme, bir aracın yazılımını güncelleme ve şarjı başlatma veya durdurma becerisine sahiptir. Otopilot’a sahip otomobiller için, bir garajdan veya dar alanlardan bir aracı çağırmak için bile kullanılabilir.

Maalesef Musk, güvenlik özelliğinin ne zaman yayılmaya başlayacağını söylemedi. Tesla’nın resmi duyurusunu beklememiz gerekecek.