Kartal Karlıktepe Mahallesine yeni çocuk parkı

İstanbul Kartal’da yepyeni bir çocuk parkı daha hizmete açıldı. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yerel seçimlerde sözünü verdiği kentteki yeşil alanların sayısını artırma vaadi kapsamında yeni bir park daha hizmete alındı.

Bu kapsamda yapımı bir süredir devam eden Karlıktepe Çamlık Sokak Yanı Parkı tamamlandı. 7 bin 500 metrekareden fazla bir alanı kaplayan parkta çocuklar için özel bir parkur yapıldı.

Çam ağaçlarının gölgesi ve serinliğine sahip olan park çevre sakinlerinin nefes alabileceği en önemli alanlardan biri haline gelecek. Bölge geçmişte asayiş problemlerine neden olacan atıl bir alandı.

karliktepe-yeni-park

7519 metrekare büyüklüğündeki alanın zemini düzeltilerek yürüyüş parkurları, 147 metrekarelik çocuk macera parkuru, 163 metrekarelik çocuk sokak oyunları alanı, basketbol sahası, mini amfi, geleneksel çocuk oyun alanı, dinlenme alanları ve oturma duvarları yapıldı.

Parkta yer alan sokak oyunları alanı ile günümüzde unutulmaya yüz tutan geleneksel sokak oyunları hatırlatılırken, macera çocuk oyun alanı ile doğal malzemeler kullanılarak çocuklara çok geniş hareket ve eğlence olanağı sağlayan oyun mekânları oluşturuldu. Geleneksel çocuk alanında ise salıncak, tahterevalli gibi oyun mobilyaları kullanılarak çocukların sıkılmayacakları bir park oluşturuldu.

karliktepe-yeni-park

Alanda inşa edilen basketbol sahası ve yürüyüş parkuru ile vatandaşların spor faaliyetlerini de yapabilecekleri bir park konsepti hayata geçirildi. Park için tasarlanan mini amfi ile vatandaşların bir araya gelerek konuşabilecekleri sosyal bir alan ortaya çıkarıldı.