İstanbul’da ücretsiz anne ulaşım kartına başvuru sayısı 40 bini aştı

İstanbul’da ücretsiz anne ulaşım kartına başvuru sayısı bir ayda 40 bini aştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatlerinden olan ve büyük zorluklara ve engellemelere rağmen hayata geçirebildiği Anne İstanbulkart için ilk başvuru rakamları açıklandı.

İBB’den yapılan açıklamaya göre Anne İstanbulkart için sadece bir ayda toplam 40 bin 227 başvuru yapıldı. Anne İstanbulkart başvuru işlemlerini gerçekleştirirken herhangi bir belge talep etmeyen İBB, başvuru yapanların uygunluğunu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün (NVİ) sorgulama servisleri üzerinden, online şekilde doğruluyor.

4 yaş altı çocuğu olan tüm annelere verilecek

İBB’nin ücretsiz ulaşım kartı Anne İstanbulkart, İstanbul’da ikamet eden ve 4 yaş altı çocuğu olan annelere, başka hiç bir şarta bakılmaksızın verilecek.

Boşanmış anneler için NVİ’den bu doğrulama yapılamadığı için bu durumdaki annelerin başvuru yapmak için bu evrakları alarak, işlemi manuel olarak gerçekleştiriyor: Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, kendi ve çocuğunun nüfus cüzdanı, 2 fotoğraf-İkametgah bilgisi de eğer gözükmüyorsa İstanbul’da ikametgah ettiğini teyit için ikametgah belgesi.