Kadıköy’de polisin genç kızlara müdahalesi dehşeti yaşattı

İstanbul Kadıköy’den gelen görüntüler şok etkisi yarattı. Maskesi burnunu kapatmadığı gerekçesiyle ceza kesilmek istenen iki genç kadının polislerin sert müdahalesi ile gözaltına alındı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Kadıköy’de bir kadının polisler tarafından zorla müdahale edildiği görüntüler şok etkisi yarattı. Sosyal medyada paylaşım yapan vatandaşlar İstanbul Sözleşmesine dikkat çekerek, olaya tepki gösterdi. İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, polislerin görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Polisler daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından göreve iade edildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği açıklamasında polislerin genç kızlara sözlü tacizde bulunduğu belirtilirken, İstanbul Valiliği açıklamasında ise genç kızların polislere hakaret ettiği iddia edildi.

ÇAĞDAŞ HUKUKCULAR DERNEĞİNDen AÇIKLAMA

Çağdaş Hukukçular Derneği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ” Maskesi burnunu kapatmadığı iddiasıyla durdurulup ceza kesilmek istenen, daha sonra polislerin sözlü tacizine maruz kalan iki genç kadın darp edilerek gözaltına alındı.” dedi.

ÇHD’den yapılan yeni açıklamada, “Kadın arkadaşlar serbest. “Usulüne uygun maske takmamak” iddiasının karşıtlığı ayaküstü sorgu, para cezası, taciz, darp ve TERS KELEPÇE ile gözaltı. Avukat arkadaşlarımız kadınların yanında ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunulacak” denildi.

İstanbul Valiliğinden Kadıköy’de maske gözaltısı açıklaması

Valilikten yapılan açıklamada, “Kadıköy Osmanağa Mahallesi Söğütlü Çeşme Caddesinde 19.08.2020 tarihinde güvenlik görevlilerimiz tarafından yapılan Sağlık İçin Hepimiz İçin COVİD-19 denetlemeleri sırasında R.B isimli kadının, maskesini usulüne uygun şekilde takmadığı görülerek uyarıda bulunulmuştur.

Polis memurlarının uyarısına R.B. hakaret içeren söz ve davranışlarla karşılık vermiş, yapılan ikazlara rağmen bu tutumuna devam etmesi üzerine, gözaltına alınmak istenmiştir. Gözaltına alınma esnasında kesinlikle görmek istemediğimiz görüntülerin yaşanması bizi çok üzmüştür.

Konuyla ilgili olarak Valiliğimizce başlatılan soruşturma kapsamında ilgili polis memurları görevden uzaklaştırılmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir. ” denildi.