Tokyo’da şeffaf duvarlı umumi tuvalet projesi

Nippon Vakfı’nın Tokyo Tuvalet Projesi adlı bir girişim ile Tokyo’nun Shibuya bölgesinde, ikisi çok benzersiz bir tasarıma sahip olan 17 umumi tuvaletten üçü faaliyete başladı. Tesislerin dışındaki insanlar, tuvalet kabinlerinin kapısı açık iken tuvaletlerin temiz ve aydınlık iç mekanlarını görebilirler, kabinlere girenler kapıyı kilitlediğinde görünmez hale gelirler.

Son zamanlarda herhangi bir yüksek kaliteli ofis binasında bulunduysanız, mahremiyetin gerekli olmadığı zamanlarda şeffaf olan, ancak diğer zamanlarda içindekileri gizlemek için opak bir tasarıma dönüşen bir tür gizlilik camına aşina olabilirsiniz. Bu gizlilik camı, açıldığında camı saydam hale getiren düşük voltajlı bir elektrik akımı içerir.

Bu mahremiyet odalarının çoğunun kullanımı çok basittir. Kapı kilidi açıldığında cam şeffaftır; kapı kilitlendiğinde cam opaklaşır. Shigeru Bann tarafından tasarlanan, yeni başlatılan üç Tokyo Tuvalet Projesi tesisinden ikisi bu şekilde çalışıyor.

Üçüncü umumi tuvalet, birden fazla beton duvar ve sıcak vurgulu aydınlatma içeren daha çağdaş, kalıcı bir tasarıma sahiptir. Tasarım, ülkenin Jomon döneminde inşa edilen klasik “kawaya” kulübelerinden esinlenen Masamichi Katayama’dan geliyor.

tokyo seffaf tuvalet 2

Bu yeni projenin amacı, Japonya’daki umumi tuvaletlerle ilgili eski klişelerden kurtulmak ve engelliler de dahil olmak üzere herkesin tesisleri kullanabilmesini sağlamaktır. Biri 31 Ağustos’ta Ebisu İstasyonu’nda ve diğeri Eylül ayı başlarında Jingu-Dori Park’ta olmak üzere yenilenmiş umumi tuvalet tesislerinin önümüzdeki günlerde hizmete girmesi planlanıyor.

Hedefler ve lansman programları da dahil olmak üzere Tokyo Tuvalet Projesi’nin tüm ayrıntıları Nippon Vakfı web sitesinde bulunabilir. İstanbul’daki turuncu çirkin tuvaletlerden daha güzel değiller mi? Yorumunuzu yorumalar bölümünden paylaşabilirsiniz.

kartal-meydani-wc-tuvalet

2014 yılında İBB tarafından Kartal Meydanına konulan tuvalet