Sabiha Gökçen’den 2 yılda 12.5 ton atık çıktı

Pendik Belediyesi Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesisi tarafından Sabiha Gökçen Havalimanından son iki yılda 12 bin 410 ton atık toplandı. Toplanan atıkların ayrıştırılması ile binlerce ağacın kesilmesi önlenirken, doğaya ve ekonomiye katkı sağlandı. Sabiha Gökçen’den toplanan kağıt, cam, plastik, metal gibi atıklar ayrıştırılarak ekonomiye geri kazandırılması sağlandı.

Pendik Belediyesine bağlı Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesisi 2017 yılında faaliyete geçti. Ramazanoğlu Mahallesi’nde 3 bin metrekarelik alanda hizmet veren tesis, saatte 8 ton ayrıştırma kapasitesi ile çalışıyor. Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesisi’nde kâğıt-karton, plastik, cam ve metal ambalaj atıkları kısa sürede türlerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüm fabrikalarına gönderiliyor.

2018 yılında Pendik Belediyesi ile İSG arasında yapılan anlaşma gereği Sabiha Gökçen Havalimanının atıkları Pendik’teki Ambalaj Atık Ayrıştırma Tesisinde ayrıştırılmaya başlandı. 2018 yılı Haziran ayından 2020 yılı Temmuz ayına kadar olan süreçte, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 6 bin 577 kâğıt, 4 bin 095 ton plastik, 1.613 ton cam, 124 ton metal olmak üzere toplamda 12 bin 410 ton atık toplandı.