Beykoz’un kestane balının tadına bakmış mıydınız?

Kestane balı üretimi ile İstanbul’da zirvede yer alan Beykoz’da özgün tadı, ilçenin ormanlarındaki kestane ağaçlarının çiçeklerinden gelen Beykoz’un kestane balı kış aylarında damakların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaya devam ediyor.

Arı üreticilere yaklaşık 10 yıldır kovan desteği, festivallerle tanıtım desteği, uluslararası kongrelerle üretimin teşviki Beykoz Belediyesi tarafından üstlenilirken, Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre 100 kayıtlı arıcının 12 bin 500 adet kovan varlığıyla arıcılık faaliyetleri yürütüyor. İlçede 2019 yılında yaklaşık 250 ton bal üretimi gerçekleştirildi.

Beykoz ormanlarında bulunan kestane ağaçlarının çiçeklerinden elde edilen bal, kendine özgü aromasıyla tam bir şifa ve lezzet deposu. Besin ve enerji değeri son derece yüksek bir ürün olan kestane balı bu özellikleriyle tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilirken içeriğindeki zengin vitamin ve minerallerle kış aylarında sık görülen üst solunum yolu hastalıklarına karşı bağışıklığı güçlendiriyor.

Doğanın mucizevi bir ürünü olan kestane balını yapan işçi arılar yalnızca ilkbaharda açan kestane ağaçlarının çiçeklerinden öz alıyor ve başka çiçeklere uğramıyor. Arıların doğadan topladığı özlerden doğal yöntemlerle elde edilen ballar sağım sezonu sonunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onay verdiği laboratuvarlarda yapılan analizlerin ardından paketleniyor.

Beykozlu arıcılar kestane balının yanı sıra arı alternatif tıp yöntemlerinin son yıllardaki gözdesi apiterapide kullanılan polen, arı sütü, propolis gibi ürünlerin de üretimini yaparak hem ilçe ekonomisine hem de sağlığa katkıda bulunuyor.