Maltepe’de katledilen Fatma Şengül’ün ismi yaşadığı sokağa verildi

İstanbul Maltepe’de 30 Mart 2019’da evinin önünde işe giderken öldürülen Fatma Şengül isimli kadının ismi yaşadığı sokağa verildi. Maltepe Belediye Meclisinde oy birliği ile verilen karara göre, Şengül’ün evinin olduğu Gülensu Mahallesi Erdemli Sokak’ın adı oy birliği ile değiştirildi. İBB Meclisi’nden çıkacak karar sonrasında sokağın ismi, “Fatma Şengül Sokak” olarak değiştirilecek.

Eylül ayının ilk birleşiminde Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde toplanan Maltepe Belediye Meclisi, İstanbul Sözleşmesinin tartışıldığı dönemde kadınlar için çok önemli bir karara imza attı. Toplantıda CHP Maltepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Avukat Songül Aybirdi’nin dilekçesi doğrultusunda, Gülensu Mahallesi Erdemli Sokak’ta 30 Mart 2019 tarihinde evinin önünde öldürülen Fatma Şengül’ün anısına, ikametgâhının bulunduğu sokak olan Erdemli Sokak isminin “Fatma Şengül Sokak” olarak değiştirilmesi kabul edildi.

Ali Kılıç’tan orman yangınlarına tepki

Meclisin açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, son dönemde yaşanan orman yangınlarına tepki gösterdi. Son haftalarda özellikle Başıbüyük Mahallesi sınırları içinde bulunan ormanlık alanda, bazı art niyetli kişilerin çıkardığı peş peşe yangınlarla ciğerlerine yangın düştüğünü ifade eden Kılıç, “Sayın Maltepe Kaymakamımız, emniyet birimlerimiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve komşu ilçelerimizin itfaiyelerinin de desteğiyle bu yangınları söndürdük. Orman Bölge Müdürlüğü’yle istişare içinde en kısa zamanda yanan yerlere yeni ağaç dikme çalışmasıyla, ormanları yeniden yeşertmek için el birliğiyle çalışacağız” diye konuştu.

Korona virüs rakamlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Kılıç, “İlçemizde kaymakamımız başta olmak üzere yerel yöneticiler, siyasi parti temsilcileriyle birlikte elimizden geldiğince çalışmalarımızı düzenli bir şekilde sürdürerek, bu illetten hep birlikte kurtulma mücadelesi veriyoruz” şeklinde konuştu.