İstanbul’da taksi durağı sapıklarını devletin zirvesi yakalattı

İstanbul’da telefon sapıkları 20 yaşındaki genç bir kızı hedef aldı. Genç kız Gazeteci Barış Yarkadaş’tan yardım istedi. Genç kızın şikayete gittiğini, ancak polisin ifadesini almayıp savcıya gönderdiğini, Kartal Anadolu Adliyesi’nde ifadesinin saatlerce beklemesine rağmen alınmadığını söyledi. Yarkadaş olayın devamını şöyle anlattı: “Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül’ü aradım, olayı anlattım. Hemen devreye girdiler. Telefon incelemesiyle Ataşehir’de bir taksi durağındaki sapıklar gözaltına alındı.” Yarkadaş yaşanan olayı şöyle anlattı:

– Cumartesi günü telefonum çaldı, bir yakınımız 20 yaşındaki kızı arayarak ‘Barış abi, 4 gündür sapık ya da sapık kişiler tarafından taciz ediliyorum’ dedi. Ne yaptın dedim? ‘Polise gittim, ifademi almadı savcıya gönderdi’ dedi. ‘Savcıya gittim, saat 16:30’da beni akşam Kartal Adliyesi’nde saat 21:30’a kadar bekletti. İfademi almadı, 21:30’da çıktı.

– “Ben otopsiye gidiyorum, siz gidin ben sizi aratacağım” dedi. 3 gündür Ataşehir Örnek Mahallesi Karakolu’ndan ve Kartal Cumhuriyet Savcılığı’ndan telefon bekliyorum. Korkudan dışarı çıkamıyorum” dedi.

– Ne dedi sapık telefonda dedim? ‘Elinde çıplak görüntülerimiz var, eğer şu saatte şuraya gelmezsen bu fotoğraflarını ailene göndereceğiz’ dediler. Ne yaptın dedim? ‘Annemle konuştum hemen karakola gittim, ama karakol ifademi almadı’ dedi. ‘Sen telefonu kapat kızım ben seni arayacağım’ dedim.

– Bir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradım. Kendisiyle konuştum, durumu aktardım. İki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü aradım, kendi alanıyla ilgili kısmını anlattım. Üç Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca’yı aradım. Bu durumu anlattım. Ve bu rezaletin bir an önce sonlandırılması gerektiğini söyledim.

– Hem Sayın Süleyman Soylu, Hem Sayın Abdülhamit Gül, hem Sayın Korkmaz Karaca duruma müdahil ettiler. 10 dakika sonra Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri eve giderek, bilgisayarı telefonu incelediler, ifadesini aldılar. Rapor tuttular. Raporun sonucunda.

– İfadeyi almayan ve görevi ihmal suçu işleyen polis açığa alındı. Sayın Abdülhamit Gül, Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştü. ‘Bir genç kızı 4,5 saat kapıda bekletip, neden ifadesini almıyorsunuz’ diye sordu. Ve Sayın Abdülhamit Gül’ün telefonundan sonra kızımız savcılığa ifadeye çağrıldı.

– Daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ve İstanbul Emniyet Müdürü (Zafer Aktaş) kendilerine de teşekkür ediyorum. Sayın Süleyman Soylu’nun talimat vermesi ve bilgi vermesi sonucu, bir ekip kurdular. Gece saat 23:00 sularında 3 şüpheliyi telefon trafiğinden tespit ederek gözaltına aldılar. Sabaha kadar sorguları yapıldı. Sabahleyinde ortaya şu çıktı; Ataşehir’deki bir mahallenin taksi durağından sahte telefon numaraları alınarak, kendilerini arayan kadınları rahatsız ettiği…

– Yetinmedim! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu da aradım. Dedim ki, “Ataşehir’de Fetih Mahallesi’nde sizin denetlemekle sorumluluğunuzda olan bir taksi durağında böyle bir durum var” Ekrem İmamoğlu, “Barış Bey, ben hemen Ulaşım Daire Başkanımıza bilgi veriyorum. Hemen durağı inceletiyorum” dedi. Bugün de sanırım zabıtalar orada bir inceleme yapmışlar….

İsmail Saymaz’ın “Gözaltına alındılar mı?” sorusuna Yarkadaş, “Gözaltına alındılar” yanıtını verdi.