Kartal’da havai fişek kullanımı ‘oy çokluğuyla’ yasaklandı

Temmuz ayında Sakarya’da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama, ölen işçiler ve ardından kalan havai fişeklerin Mehmetçiklere taşıtılması sonucu yaşanan patlamada şehit olan askerler… Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından harekete geçen CHP’li belediyeler havai fişek kullanımı birer birer yasaklarken Kartal’da da benzer bir gelişme yaşandı. CHP grubu tarafından Kartal Belediye Meclisine getirilen yasaklama teklifine AK Parti grubu katılmazken, teklif oy çokluğuyla meclisten geçti.

Kartal’da havai fişek kullanımın yasaklanması aslında 9 Temmuz tarihine dayanıyor. Havai fişeklerin çevreye olan zararlarına dikkat kekerek sosyal medya hesabından Başkan Yüksel, “Değerli komşularım, çevremize ve tüm canlılarımıza verdiği zararları açıkça bildiğimiz havai fişeklerin Kartalımızda kullanımını yasaklayan teklifi bir sonraki Kartal Belediye Meclisi toplantımızda gündemimize taşıyacağız” paylaşımını yaptı.

CHP’li Kartal Belediyesi, ilçe sınırları içinde havai fişek kullanılmasını yasakladı. Kartal Belediye Meclisinden geçen karar sonra, Kartal’da vatandaşları ve sokak hayvanlarını rahatsız eden havai fişek kullanılması artık yasaklanmış oldu.