Kartal ve Maltepe Kadın Dayanışmasından Gökçen Ocak’a destek

Maltepe Gülsuyu’nda eşinin amcası tarafından tehdit ve tacize maruz kalan Gökçen Ocak için Kartal ve Maltepe Kadın Dayanışmasından Gülsuyu’nda basın açıklaması yapıldı. Ocak için harekete geçen kadınlar, ‘Kız kardeşimiz Gökçen Ocak’ın yanındayız’ dedi.

Kadın Dayanışması üyesi kadınlar, eşinin amcası tarafından ölümle tehdit edilen ve taciz edilen Gökçen Ocak için harekete geçti. Gülsuyu’nda heykel alanında buluşan kadınlar, Gökçen Ocak için destek eylemi yaptı. Kadınlar yaptıkları açıklamada, İstanbul Sözleşmesine destek verirken, Gökçen Ocak’ın yaşadığı tacizi de protesto etti.

Türkiye’de kadına yönelik fiziksel, cinsel, ekonomik ve duygusal şiddet formlarının katlanarak arttığı; siyasal iktidar çevrelerinin kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadele amacıyla Türkiye’nin 11 Mayıs 2011’de imzaladığı uluslararası bir sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme ve sözleşmeyi tartışmaya açma girişimlerinin sık sık gündeme geldiği bugünlerde yeni bir kadın taciz ve tehdit failinin cezasız kalması durumuyla karşı karşıya kaldık.

Mahallemizde yaşayan Gökçen Ocak, eşinin amcası tarafından aylardır tehdit ve tacizlere maruz kaldığını belirterek sosyal medyadan yardım çağrısında bulundu. 13 Nisan’da kayınvalidesi eşinin amcasının oğlu tarafından vurulan Gökçen Ocak, o tarihten itibaren tehditlere ve basına yansıyan videoda görüldüğü gibi tacize maruz kalıyor. Defalarca şikayet etmesine rağmen eşinin amcası serbest bırakılmıştır. Olay ‘aile içi kavga’ denilerek taciz ve tehdit boyutu kapatılmaya çalışılıyor.

Eril yargının şiddet taciz ve tecavüz faillerini cezasız bırakması ve katilere verilen iyi hal indirimleri, şiddet tehdidi altında yaşam süren kadınlara yenilerini ekliyor. Biz kadınlar faillere bu denli cesaret verenin cezasızlık politikaları olduğunu biliyoruz ve kız kardeşimizin Gökçen Ocak’ın yanındayız diyoruz. Yaşasın kadın dayanışması.