İstanbul ormanlarını ve tarım alanlarını kaybediyor

Ormanlar, iklim değişikliğiyle mücadelede çok önemlidir. Atmosferden gezegeni ısıtan devasa miktarda karbon içiyorlar ve küresel ısınmaya uyum sağlamaya çalışan türlere barınak sağlıyorlar. Bu nedenle uzmanlar, ormanları korumak için önlemler alınması çağrısında bulundu.

Yeni araştırmalar, İstanbul’un son 25 yılda milyonlarca ağacı kaybettiğini gösteriyor. Ülkemizin ormanlarındaki ağaçların sayısını düşündüğünüzde kulağa pek bir şey gelmeyebilir, ancak bu ağaçların sağlık ve esenlik ve iklim değişikliği üzerinde güçlü bir etkisi vardır.

1980’lerden bu yana kentsel alanların kuzeye doğru büyüdüğünü ve kırsal alanların büyüdüğünü belirleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) raporuna göre, İstanbul’daki orman alanları 1990’da 285.000 hektardan 2020’de 238.000 hektara geriledi. İstanbul’da kişi başına düşen ekilebilir alan da 2004 ile 2019 yılları arasında yaklaşık yüzde 35 düştü. İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı nedeniyle yaklaşık 100 kilometre karelik ormanlık alan ve 9 kilometre karelik tarım arazisi kaybedildi.

İstanbul’da 2019 yılında kişi başına düşen aktif yeşil alan 2,67 metrekare oldu ve şehir kıyılarının yüzde 40’ına ulaşılamıyordu. 16 milyonluk kent nüfusunun yaklaşık yüzde 70’i, 100.000’den fazla binanın orta ve ağır hasar almasının beklendiği deprem bölgesinde yaşıyor ve bu da 7.5 büyüklüğündeki olası bir depremden kaynaklanıyor.

Ağaçlar, karbondioksiti emmeye ek olarak, gazları emerek ve yapraklarında ve kabuklarında zararlı partikülleri hapsederek kirletici maddelerin havasını temizler. Binaları gölge sağlayarak soğutur, rüzgar basıncını düşürerek ısıtır. Ayrıca gürültüyü azaltabilir ve selleri yavaşlatabilirler.