Kaliforniya, 2035’ten itibaren içten yanmalı motorlu araçları yasaklayacak

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, Çarşamba günü 2035’ten itibaren eyalette yeni içten yanmalı motorlu araçların satışını yasaklayacak iddialı bir idari emir imzaladı. Bu, Kaliforniya’nın bir dizi ölümcül orman yangınıyla uğraştığı sırada, sera gazı emisyonlarını azaltmayı amaçlayan bir politika değişiklikleri paketinin bir parçası.

Yönetim emri Kaliforniyalıların gazla çalışan araçlara sahip olmasını veya bunları kullanılmış otomobil pazarında satmasını yasaklamayacaktı. Newsom, yalnızca eyaletteki yeni araç satışları için geçerli olduğunu söyledi.

Vali, “Arabalar çocuklarımızı astım yapmamalı. Kontrol edilemeyen yangınları daha da kötüleştirir. Buzulları eritir. Veya deniz seviyesini yükseltir. ” diye tweet attı.

Yanmalı motorlu araçların satışının yasaklanması, bu yılın başlarında Kaliforniya’nın eyalette satılan tüm ticari kamyon ve kamyonetlerin 2045 yılına kadar sıfır emisyonlu olmasını şart koşacağı haberini takip ediyor. Kaliforniya ABD’de sınırlarında fosil yakıtla çalışan neredeyse tüm araçların satışını yasaklamak için harekete geçen ilk eyalet.

Kaliforniya’nın yeni kurallarının çok daha geniş sonuçları olabilir. Bugüne kadar 14 başka eyalet, 1990’ların başında başlatılan ve otomobil üreticilerini hibrit ve tamamen elektrikli otomobiller geliştirmeye teşvik eden binek araçlar için aşamalı sıfır emisyonlu araç programını benimsedi. Geçen yıl, Trump yönetiminin iklim kriziyle mücadele etmek için Obama dönemi yakıt ekonomisi standardını iptal etmesi karşısında Kaliforniya, Ford, Volkswagen, BMW ve Honda’nın imzaladığı kendi kuralını geliştirdi. Trump yönetimi buna cevaben Kaliforniya’ya dava açtı ve eyaletin kendi temiz hava düzenlemelerini belirleme hakkını ortadan kaldırmaya çalıştı.

Çok sayıda Avrupa ülkesi halihazırda gazla çalışan araçların satışını düzenleyen ve elektrikli ve sıfır emisyonlu araçların sayısını artırmak için teşvikler düzenleyen yasalar koydu. Bu yılın başlarında, Kanada’nın British Columbia eyaleti, yakıtla çalışan otomobillerin üretimini ve satışını sona erdirmeyi amaçlayan bir yasa çıkardı. Avrupa’nın önde gelen elektrik pazarı olan Norveç’te, Almanya’dan satın alınan her üç arabadan biri elektrikli araç. Ülke, 2023 yılına kadar ülke çapında sıfır emisyonlu bir filo elde etmesine yardımcı olmak için dünyanın ilk elektrikli taksi şarj sistemini bile kuruyor.

Norveç 2025’i hedeflerken, Fransa ve İngiltere sırasıyla 2040 ve 2050’yi hedeflerken, çok sayıda başka ülke geleneksel arabaları ve kamyonetleri yasaklamak için hedefler koydu. Danimarka’nın başkenti Kopenhag belediye başkanı, geçen yıl şehirde dizel otomobillere yönelik yasağın 2019’un sonunda yürürlüğe girmesini önerecek kadar ileri gitti; Kopenhag, o zamandan beri 2025 yılına kadar net sıfır karbon emisyonunu ve karbon nötrlüğünü hedefleme önerisini yumuşattı.