Mercedes-Benz’in en yeni elektrikli otobüsü katı hal pilleri kullanıyor

Lityum iyon pil teknolojisi yıllar içinde etkileyici kazanımlar elde etti. Bugünün hücreleri hiç olmadığı kadar ucuz, ancak lityum iyon sıvı hidrokarbon yakıtlara kıyasla enerji yoğunluğu açısından hala arzulanan çok şeyden noksan. Bu, kabul edilebilir bir menzil sağlamak için bir arabaya yeterince koymanın çok fazla kütle ve hacim gerektiği anlamına gelir. Katı hal pilleri burada devreye giriyor.

Geleneksel bir bataryada, bir elektrolit çözeltisine bir çift elektrot batırılır ve iyonların bir elektrottan diğerine geçmesine izin veren bu sıvı elektrolittir. Ancak sıvı elektrolitler sızabilir ve bu harika bir şey değil, malzeme kurşun asitli bir aküde olduğu gibi çok aşındırıcı veya lityum iyon aküde olduğu gibi oldukça yanıcı. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, elektrikli araçlarda kullanmak yerine katı bir elektrolit kullanan pillerle deneyler yapıyorlar. Ve şimdi, Mercedes-Benz’in yeni eCitaro ve eCitaro G şehir otobüslerinin Kanadalı pil şirketi Hydro Quebec ile birlikte geliştirilen tavana monte katı hal pil paketleri ile sunulacağını duyurmasıyla, konuşlandırılmaya hazır bir teknoloji gibi görünüyor.

Ayrıntılar şu anda hala oldukça sınırlı olsa da, Mercedes-Benz, katı hal paketinin en gelişmiş lityum iyon kimyasından bile yüzde 25 daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca, katı hal pilinin lityum iyondan çok daha iyi bir hizmet ömrüne sahip olduğunu ve bu pilleri 10 yıl veya 280 MWh’lik bir enerji çıkışına garanti ettiğini söylüyor. Gövde toplam 441kWh (yedi adet 63kWh paketten oluşan) ile yapılandırıldığında, bir eCitaro G uygun koşullar altında 220 km veya otobüsün ısıtıcıları çalışırken kışın 170 km menzile sahiptir.

Ancak bu katı hal piller mükemmel değil. Özellikle, lityum iyon ile karşılaştırılabilir oranlarda hızlı şarj edilemiyorlar, bu nedenle Mercedes-Benz, otobüse 150kW veya hatta 300kW’de şarj edilebilen isteğe bağlı bir lityum iyon paketi de sunuyor. Bu, nikel-manganez-kobalt kimyası kullanır ve toplamda 396kWh’ye kadar bir otobüs vermek için birleştirilebilen 33kWh’lik düzenekler halinde gelir.