Subway’in ekmeklerinin ekmek olmadığı ortaya çıktı

Subway’de sandviç yapmak için kullanılan somunlar görünüşe göre ekmek olarak sayılmıyor. En azından ülkenin Yüksek Mahkemesinin somunlarda kullanılan nişastanın ülkenin yasal ekmek tanımını karşılayamayacak kadar şekerli olduğuna karar verdiği İrlanda’da değil.

Rapora göre somunlardaki şeker içeriği hamurun ağırlığının % 10’u kadardır. Mahkeme kararı Emerald Isle’deki Subway dükkanlarına bir miktar paraya mal olabilir. Yüksek şeker içeriği, ekmeğin temel gıda olarak kabul edilemeyeceği ve bu nedenle İrlanda’da sıfır katma değer vergisi oranına uygun olmadığı anlamına gelir.

Zincirin bu anlaşmaya varması için somunlardaki şeker, yağ ve ekmek geliştirici hamurdaki un ağırlığının sadece % 2’si kadar olmalıdır. Avrupa Birliği’ndeki müşteriler genellikle fiyata dahil olan mal veya hizmetler için KDV öderler. Ancak KDV, ekmek gibi temel gıda maddelerine uygulanmıyor. Türkiye’de ise % 1 KDV ödeniyor.

Mahkeme kararı sadece vergi amaçlı yasal bir tanımdır: Subway yine de sandviçlerinin üzerindeki hamurlu somunlara “ekmek” diyebilir. Bu, Subway’in ekmek yapma şekli için ilk sorunu değil. 2014 yılında zincir, somunlarının ayakkabı kauçuğu ve yoga matlarında kullanılan bir kimyasal olan azodikarbonamid içerdiği ortaya çıktıktan sonra tartışmalarla karşı karşıya kaldı.