Ikea, alkalin pil satışını sonlandırıyor

Şarj edilebilir bir pilin yalnızca 10 kez şarj edilmesinden sonra, sera gazı emisyonları, aynı miktarda enerji yayan alkalin pillerin kullanımına göre daha düşüktür. Varsayımsal olarak, tüm Ikea müşterileri alkalin pillerden şarj edilebilir pillere geçerse ve bunları 50 döngü boyunca kullanırsa, küresel atık yılda 5.000 tona kadar düşecektir.

İsveçli mobilya üreticisi Ikea bu hafta, tüm şarj edilemeyen alkalin pillerin dağıtımını Ekim 2021’e kadar durdurmayı planladığını duyurdu. Ikea, geçen yıl Alkalisk adı altında yaklaşık 300 milyon alkalin pil sattı. Sürdürülebilirlik geliştirme müdürü Caroline Reid, alkalin pilleri aşamalı olarak kaldırarak ve yeniden şarj edilebilir nikel-metal hidrit (NiMH) pillere odaklanarak, Ikea’da müşterilere “ürünlerin ve malzemelerin ömrünü uzatmak ve atıkları azaltmak için uygun fiyatlı ve kullanışlı bir çözüm” sunabilir.

ikea-ladda-pil

Ikea kendi şarj edilebilir AA pil serisini satmaktadır. Dört adet AA Ladda pilden oluşan bir paket, size 74,99 TL’ye satılıyor. Ikea’ya göre tek bir Ladda bataryası 500 defaya kadar şarj edilebiliyor.