Maltepe’de havai fişek yasağı yürürlüğe girdi

Sakarya’da havai fişek fabrikasının patlaması ile çok sayıda işçi ölürken, devamında meydana gelen olaylarda patlamamış malzemelerin askerlere taşıttırıldığı sırada meydana gelen patlamada hayatını kaybeden askerler olmuştu. Bu nedenle ülke çapında havai fişek kullanımına yönelik tepkiler olurken, Kadıköy ve Kartal’ın ardından Maltepe’de de havai fişek kullanımı yasaklandı.

Kartal’da AK Parti grubu havai fişek yasaklanmasına destek vermezken, Maltepe’de ise AK Parti grubu da havai fişeklerin yasaklanmasına destek verdi. CHP grubunun teklifi üzerine Maltepe ilçesi sınırlarında havai fişek kullanımı oy birliği ile yasaklandı.

Karara göre Hukuk Komisyonu’na gönderilen teklif sonrası, canlılara da zarar veren havai fişek ve benzeri maddelerin ilçede kullanımı yasaklanacak.

Gündemde yer alan 6 madde oy birliği, 1 madde de oy çokluğu ile kabul edildi. Gündemin 6. maddesinde yer alan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün ilçe sınırları içerisinde havai fişek ve benzeri faaliyetlerin yasaklanmasıyla ilgili teklifi görüşerek oybirliği ile kabul edildi. Bu karara göre Hukuk Komisyonu’na gönderilen teklif sonrası, canlılara da zarar veren havai fişek ve benzeri maddelerin ilçede kullanımı yasaklanacak.