Polisle arbede yaşayan Rana için hapis istemi ile dava açıldı

İstanbul Kadıköy’de maske takmadığı iddiasıyla polisin müdahale ettiği ve devamında polislerle arbede yaşadığı görüntüler sosyal medyaya düşünce yankı uyandıran olayla ilgili soruşturma tamamlandı. Olaya adı karışan 2 polis hakkında takipsizlik kararı alınırken, polisin müdahale ettiği Rana Batı için 9 yıl 4 ay hapis cezası istemi ile dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Rana Batı’nın “görevi yaptırmamak için direnme” ve “kamu görevlisine alenen hakaret” suçlarından 9 yıl 4 aya kadar, diğer şüpheli Zeynep K.’nın ise “kamu görevlisine hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Genç kadının başına gelmeyen kalmadı

Maske takmadığı için polisle arbede yaşayan Rana Batı’nın başına gelmeyen kalmadı. Önce bir kargo görevlisi Rana’nın Instagram hesabını ele geçirerek ev adresini paylaştığını iddia etti ve tehditler savurdu, son olarak Rana hakkında hapis cezası istemi ile dava açıldı.

Diğer yandan, Savcılık Rana’nın ve arkadaşının şikayetti üzerine görevli polis memurları hakkında başlattığı “görevi kötüye kullanma”, “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması” ve “cinsel taciz” suçlarından ise polisler hakkında takipsizlik kararı verdi.