CHP ve MHP’den AK Parti’ye Büyük Çalım

Kulislere düşen şok iddia AK Parti’yi korkutuyor. Buna göre CHP ve MHP yerel seçimlerde iş birliği yaparak İstanbul – Ankara – İzmir’i alacak.

Anlaşma eğer doğruysa İstanbul ve İzmir’de her iki partinin seçmeni de CHP’ye, Ankara’da ise MHP’ye oy verecek. Böylelikli İstanbul’u 40 yıldır yöneten zihniyetten kurtarmayı amaçlayan CHP amacına ulaşacak.

Tayyip Erdoğan’ın da, son dönem AK Parti tabanına yaptığı, “Türk bayrağı asın” çağrılarının temelinde, CHP ile MHP arasındaki ittifak korkusunun yattığı öne sürüldü. Hatta neredeyse bayramlarda bile bayrak asmayanlar bu çağrıdan sonra bayrak asmıştı.

CHP yüzde 37.6, MHP’de yüzde 5 oy aldı. AK Parti’nin oylarında yaşanacak olası bir erime ile birlikte iki partinin İstanbul’da AK Parti’ye geçeceği tahmin ediliyor. İzmir de, CHP’nin ezici üstünlüğü bulunuyor. Bu ilde ise, MHP’nin CHP adayını desteklemesi söz konusu olacak. Ankara da, ise AK Parti’nin yüzde 38’lik, CHP’nin yüzde 31’lik ve MHP’nin de yüzde 26’lık oyu bulunuyor. Bu ilde ise, MHP adayının destekleneceği konuşuluyor. Böylece, koalisyon senaryosu tutarsa, AK Parti hem İstanbul’u hem de Ankara’yı kaybetmiş olacak.

Taraf Gazetesi

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar