Kartal Cezaevi Çetesi Lideri Kanatlı Denizatı Broşu’nu Çalmış

- Yorumlar

Kartal Yarı Açık Cezaevi’nde ikamet eden ve çete lideri olduğu iddia edilen Ahmet D’nin, Uşak Müzesi’nde sahtesiyle değiştirilen ve Almanya’ya kaçırılan Kanatlı Denizatı Broşu’nu gasp eden kişi olduğu ve bu yüzden 6 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ortaya çıktı.

Kartal Cezaevin’ni mesken bellemiş olan Sedat Şahin’den ayrılan Ahmet D.’nin çetesine yönelik operasyonda ayrıntılar derinleşiyor.

Gece aleme çıktığı gündüz ise cezaevinde olduğu iddia edilen Ahmet D’nin hapse neden girdiği de ortaya çıktı. Çete liderinin Kanatlı Denizatı Broşunu çaldığı için hapse girdiği tespit edildi.

Kanatlı Denizatı Broşu

Karun hazinesinin en önemli parçası olarak kabul edilen ve Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sahtesiyle değiştirilerek çalınan denizatı broşu,som altından yapılmış. Almanya’nın Hagen kentinde bulunmasının ardından Alman makamları tarafından Merkez Bankası kasalarında saklanan eser 2006 yılından bu yana yurtdışında Interpol aracılığıyla aranıyordu. Uşak Arkeoloji Müzesi’nden çalınan Kanatlı Denizatı Broşu, Interpol ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçak Eserler Şube Müdürlüğü’nün alan daraltma çalışmaları sonucunda ele geçirildi. Tüm müzayedelerin ve katalogların yoğun bir şekilde taranması sonucu, tarihi eseri satamayan ve ismini açıklamayan bir kişi, avukat aracılığıyla broşu Alman Savcılığı’na teslim etmek zorunda kalmıştı. Kanatlı Denizatı Broşu, Türkiye’ye getirilmişti.

Kaynak: Ajanslar ve Basından

x