Pendik’te ‘Alevilere ölüm’ tehdidi

İstanbul Pendik’te bir apartmanın bahçe duvarına Alevi vatandaşlara yönelik ölüm tehditleri içeren yazılar yazıldı. Bahçe duvarındaki yazıyı görerek dehşete kapılan vatandaşlar polise haber verdi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Alevilere yönelik ayrımcı saldırılar devam ediyor. Son olarak Fatih Mahallesi İmamı Azam Caddesi Ay Sokak’ta bir apartmanın bahçe duvarına “Alevilere ölüm” yazıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını söyledi.

Açıklamasında daha önce yaşanan benzer olayları aktaran Bakan Yardımcısı Çataklı, olayların Alevi vatandaşlara yönelik olmak yerine kişisel meseleler üzerine yaşanadığını söyledi.

Sosyal medya adresinden açıklama yapan Bakan Yardımcısı Çataklı, “Pendik’te bir apartmanın bahçe duvarına Alevi vatandaşlarımız ile ilgili ayrıştırıcı bir takım ifadeler yazılmış, bazı kesimlerin de bu olayı etnik ve mezhepsel çatışma zeminine çekmeye çalıştıkları görülmüştür. Söz konusu yazılarla ilgili soruşturma başlatılmış olup, halihazırda olay aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Ancak olay daha soruşturma aşamasındayken, henüz fail ya da failler ile ilgili bilgi yokken, ülkemizdeki kardeşlik ve huzur ortamından rahatsız olanlar, provakatif paylaşımlar ve haberlerle, bu hadiseyle ilgili kendi karanlık arzuları doğrultusunda bir algıyı kamuoyuna benimsetmeye çalışmaktadırlar.” değerlendirmesini yaptı.