AK Parti Kartal İlçe Başkanına adaylık şoku

AK Parti İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda Kartal İlçe Başkanı Gürkan Akyol’un tekrar aday gösterilmemesine karar verildi.

23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde AK Parti’nin oyları, 31 Mart yerel seçimlerine göre en çok düştüğü beş ilçeden biri de Kartal olmuştu. Edinilen bilgilere göre, Akyol, AK Parti’nin Kartal’daki önlenemez ve dramatik oy kaybından dolayı yeniden aday yapılmayacak.

İstanbul’da Kasım’da yapılması planlanan ilçe başkanlıkları seçimlerinde önemli gelişme yaşanıyor. AK Parti’de Pendik, Tuzla, Kartal, Maltepe, Çekmeköy. Üsküdar ve Kadıköy’deki mevcut İlçe başkanları yeniden aday yapılmayacak. Alınan bilgilere göre kararlar mevcut ilçe başkanlarına tebliğ edildi ve görevi bırakmaya hazırlanmaları söylendi.

AK Parti’nin Kartal’da Erzurumlu bir aday göstermeyeceği de kulislerde dillendirilen bir diğer iddia. AK Parti son dönemde Kartal’da Erzurumlu partisi olarak ayyuka çıkmıştı. Teşkilatta Mehmet Sekmen etkisinden hoşlanmayan bir grup Karadenizli iş adamının varlığından ve kulis yaptığından söz ediliyor.

2014 yerel seçimlerinde AK Parti ile MHP’nin oy toplamı 139 bin 847 iken, 2019 yerel seçimlerinde ise 132 bin 907 oldu.