Sonbahar yapraklarını görmek için dünyanın en güzel yerleri

Sonbahar yapraklarını ve genel sonbahar manzarasını düşündüğünüzde, zihniniz muhtemelen sonbaharda Beykoz’a atlar. Ve kesinlikle İstanbul’un en iyi sonbahar manzaralarından bazılarına sahip olsa da, dünya çapında delicesine muhteşem bitki örtüsüne ve oldukça havalı seyahat maceralarına, kültürel gezilere ve yemek deneyimlerine ev sahipliği yapan başka yerler de var. Yani tatil gezilerinizin yaz bittiğinde sona erdiğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün.

Böylece dünya yeniden seyahate açıldığında ziyaret edebilirsiniz. Artık bir gezi planlamamak için hiçbir bahaneniz yok. İleride, dünyanın en güzel 25 sonbahar manzarası turuna çıkın.

1. Aspen, Colorado

aspen

Aspen, yılın hangi zamanı ziyaret ederseniz edin güzeldir, ancak adaşı Aspen ağaçları sayesinde sonbahar özellikle nefes kesicidir. Altın parıltısı renkler gerçekten büyülüdür. Ve eğlenceli gerçek: Onlar dünyadaki en büyük canlı organizmalardır.

2. Tokyo, Japonya

Yapraklar kırmızı pagodalarla eşleşecek şekilde kızıla döndüğünde Tokyo daha da büyülü olur.

3. Edinburgh, İskoçya

Edinburgh

Tüm ortaçağ mimarisi, büyüleyici sokaklar ve çarpıcı bitki örtüsü arasında, sonbaharda Edinburgh’a aşık olmamak imkansız.

4. Vermont, ABD

Sonbaharda Vermont’tan harika manzaraya sahiptir. Tüm yapraklar ortadadır, bize teşekkür edeceksiniz.

5. Bavyera, Almanya

Bir hikaye kitabının hayata geçmesini deneyimlemek istediyseniz, işte budur. Bonus: Bol miktarda bira, simit ve kara orman pastası var.

6. Napa Vadisi, Kaliforniya

California, yaprakların değiştiğini görmeyi düşündüğünüz son yer olabilir, ama bizi dinleyin. Beykoz’da ağaçlarda yaprakların değiştiğini görmek klasiktir, ancak üzüm bağlarında tüm sonbahar renklerini görmek gerçekten çok özel bir şey.

7. Brugge, Belçika

Brugge

Kuzeyin Venedik’i olarak bilinen Bruges, şehrin her yerine dolanan sessiz, romantik kanalları ile büyüleyici bir sonbahar destinasyonudur.

8. Seul, Güney Kore

Seul’ün kalbinin hemen kuzeyinde Buhansan Ulusal Parkı’nı bulacaksınız. Bu yapraklı mücevher, sonbaharda her renkten ağaçlarla yoğun bir şekilde doludur.

9. Toskana, İtalya

Sonbahar yapraklarının yanında şarap tadımı mı? Milyonlarca kez evet.

10. Torres Del Paine, Şili

Yeşilliklerin arkasında yükselen karla kaplı kayaların yan yana gelmesi, Patagonya’yı sonbahar manzarasında izlemek için özellikle eşsiz bir yer haline getiriyor. Şili ve Arjantin arasındaki sınırda yer alır.

11. Bulgar Kırsalı

Bulgar kırsalındaki Şeytan Köprüsü gerçekten bir hikaye kitabından çıkmış bir şeye benziyor. Rodop Dağları’nda Arda nehri üzerinde yer alan tesis, eski Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Oldukça uzak ama Plovdiv’de kalıyorsanız yürüyüşe değer. Adını karanlık lore’dan almıştır, bu güne kadar birçok yerlinin geceleri geçmesini engellemektedir (bize sorarsanız mükemmel bir Cadılar Bayramı olayı).

12. Husafell, İzlanda

Bir gezide iki harika öğeyi kontrol edin: Kuzey Işıklarını ve sonbahar yapraklarını görmek.

13. Kyoto, Japonya

Kyoto, bambu ormanı ve kiraz çiçekleri ile tanınabilir, ancak Diago Ji tapınağı da sarı, turuncu ve kırmızı yapraklarla örtüldüğünde görmek için güzel bir manzara.

14. İskoç Yaylaları, İngiltere

İskoçya yılın herhangi bir zamanında muhteşemdir, ancak sonbaharda aynı anda hem ürkütücü hem de ruhani. Outlander’da yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz.

15. Alberta, Kanada

Alberta, Kanada’nın Banff Ulusal Parkı, doğal hazinelerle doludur. Canlı renkler için sonbaharda Emerald Gölü’ne gidin. Kaplıcalar için bir takım elbise almayı unutmayın.

16. Paris, Fransa

Aşk Şehri’nin artık romantik olmasının mümkün olduğunu düşünmemiştik, ama mais oui, kesinlikle Eyfel Kulesi, Notre Dame ve zengin sonbahar tonlarıyla çerçevelenmiş Seine’i gördüğünüzde fikriniz değişecek.

17. New York City, ABD

Çarpıcı yeşilliklere bir göz atmak için şehri terk edebilir ya da Central Park’a gidebilirsiniz. Değişen ağaçlar, şehrin gökdelenlerinin aksine özellikle hayranlık uyandırıyor.

18. Jiuzhaigou Ulusal Parkı, Çin

Çin’in Sichuan Eyaletindeki Jiuzhaigou Ulusal Parkı’nın içinde, renkli sonbahar yapraklarını daha da canlı hale getiren kristal berraklığında turkuaz göller ve kaplıcalar bulacaksınız. Doğa severler için mükemmel bir seyahat noktası.

19. Prag, Çekya

Sonbaharda Prag’a gitmek, büyülü bir dünyaya ya da en azından başka bir zamana seyahat etmek gibidir.

20. Shenandoah Vadisi, Virginia

Virginia’nın Shenandoah Vadisi, günlerce sayısız renk ve manzara sunar. Sonbahar yaprakları yol gezisi için bunu yapmanız gereken yer burasıdır.

21. St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg’un ayrıntılı ve tuhaf sarayları ve kiliseleri, sonbahar ışığında parlayan krallara benziyor.

22. Plitvice Gölleri, Hırvatistan

Yaz aylarında, Hırvatistan sahil kenarındaki mutluluğu, adadan adaya gezme ve zengin kültürel geçmişe sahip kıyı şehirleri ile tanınır. Ancak sonbaharda deniz kenarından sıyrılın ve iç kesimlerde ormanlık Plitvice Gölleri’ne gidin ve renkli yapraklarla kaplı şelalelerin manzaralarını bulacaksınız.

23. Sleepy Hollow, New York

Cadılar Bayramı için ürkütücü bir yere gitmek ister misin? Sleepy Hollow’dan daha iyi bir yer yok. Ve New York City’den kuzeye doğru arabayla yaklaşık bir saatlik mesafede yapılması kolay bir günlük gezi.

24. Amsterdam, Hollanda

Amsterdam sanat, kültür ve eğlence için bir mekandır. Ve eğlenmek için sonsuz kültürel geziler varken, sonbahar, kanal boyunca sokaklarda bir aşağı bir yukarı dolaşırken kaybolmak için güzel bir zamandır.

25. Denali Milli Parkı, Alaska

Alaska’yı ziyaret etmek için kar bekliyorsanız, oyun planınızı değiştirmeyi düşünün. Denali Milli Parkı, sonbaharda renklerle dolup taşıyor (200’den fazla hayvan türünden bahsetmiyorum bile), bu da onu bir fotoğrafçının hayali haline getiriyor.