Volvo’nun ilk elektrikli kamyonları göründü

Volvo, 2021’de ağır hizmet tipi elektrikli kamyonları satmaya başlayan ilk üreticiler arasında olacağını duyurdu. Şirket 2022’de büyük hacimli üretime başlayacak. 44 tonluk kamyonların menzili, konfigürasyona bağlı olarak 300 km’ye kadar çıkacak. Şirket, İsveçli inşaat firması Swerock ile ortaklaşa bir elektrikli beton karıştırıcı ve kancalı kaldırma kamyonunu test etmeye başladı.

Duyuru ile birlikte Volvo eksiksiz bir elektrikli kamyon serisine sahip olacak. Geçen yıl, 26 tona varan brüt ağırlıklara sahip Volvo FE Electric ve FL Electric modellerini satmaya başladı ve 2008’den beri hibrit elektrikli otobüs üretiyor.

Yeni kamyonlar, Volvo’nun FH, FM ve FMX kamyonlarının bölgesel taşımacılık ve şehir inşaatı için kullanılan elektrikli versiyonlarıdır. Örneğin, beton santralleri ile şehir inşaat sahaları arasında nispeten kısa mesafeler için tasarlandıkları için, kısa menzilleri sorun olmayacaktır. Volvo Trucks başkanı Roger Alm Financial Times’a, şirketin dizel kamyonlarla “mümkün olduğunca karşılaştırılabilir” yakıt, finansman ve ikinci el değeri dahil olmak üzere operasyonel maliyetler için rekabetçi yaptığını söyledi.

Şirket aynı zamanda, pilli elektrikli ve hidrojenle çalışan yakıt hücresi modellerinin bir karışımını içeren ağır uzun yol kamyonlarını piyasaya sürmeyi planlıyor. İkincisi 2020’nin ikinci yarısında gelecek ve Volvo, 2040 yılına kadar tüm ürün yelpazesini fosilden arındırmayı planlıyor.