Bentley içten yanmalı motorları terk ediyor

Tamamen içten yanmalı motorlarla çalışan araçlar için zaman tükenmeye başlıyor ve otomobil endüstrisi bunu biliyor. Bu hafta İngiliz lüksünün kalesi Bentley, bunun gerçekleşmesi için bir tarih belirleyen en son üretici oldu: 2030 yılı. Şirket ikinci yüzyıla girerken, “100’ün Ötesinde” adlı yeni bir plan açıkladı. Bentley, uçtan uca karbon nötr bir organizasyon haline gelmek için işinin her yönünü yeniden icat edeceğini duyurdu.

Bentley, Bentayga SUV’nin bir plug-in hibrit EV versiyonunu tanıttı ve gelecek yıl kadrosuna başka bir çift PHEV eklemeyi planlıyor. Muhtemelen Continental GT coupe ve Flying Spur sedan. 2025 yılında şirket, pilli bir elektrikli araç tanıtmayı planlıyor; Bentley CEO’su Adrian Hallmark Autoweek’e şunları söyledi: “Pil gücü yoğunluğunun, özellikle daha büyük arabalar için bizim için özgürleştirici olduğu bir zaman noktası seçmelisiniz. Her zaman 2020’lerin ortalarının yapabileceğiniz zaman olduğunu söyledik. 120 kilovat-saat pillerin tedarik zincirinden geldiğini görmeyi bekliyoruz.”

2025 aynı zamanda fişe takılmayan bir Bentley satın alabileceğiniz son yıl olacak, çünkü 2026’da marka PHEV’ler ve BEV’ler dışındaki her şeyi bırakıyor. 2030’da bu PHEV’ler de gitmiş olacak ve kanatlı B rozetini gururla takacak BEV’ler devam edecek. Bu arada Bentley, fabrikasının çevreye olan etkisini azaltma ve plastiği nötr hale getirme sözü veriyor.

Bentley, Audi ve Porsche (Bentley gibi her ikisi de Volkswagen Grubuna ait olan) tarafından geliştirilen yeni PPE elektrikli araba platformundan yararlanabileceğinden, yeni BEV’yi geliştirmek çok zor olmamalıdır. Ayrıca VW Group’un Bentley’i satışa çıkardığına dair söylentiler de bulunuyor.