İmamoğlu: İstanbul depremi Türkiye’nin bağımsızlık sorunudur

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim’de İzmir’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem felaketi nedeniyle İzmir’i ziyaret etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile buluşarak geçmiş olsun dileklerini ileten İmamoğlu, “Bir bilim insanı da bu lafı kullandı, ben de öyle düşünüyorum; Türkiye’nin gerçekten bağımsızlık sorunudur İstanbul depremi. Hem ekonomik açıdan hem moral açısından hem canlı kaybı açısından bir bağımsızlık sorunudur.” dedi.

COVID-19 tedavisi gördüğü sırada depremle ilgili gelişmeleri hastaneden takip ettiğini belirten İmamoğlu, “Allah, beterinden korusun diyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Kurtulanlar bizi elbette mutlu etti; hele hele çocuklarımız çok mutlu etti.” dedi. İmamoğlu’na teşekkür eden Soyer, “Enkazdan kurtulan 5-6 tane çocuğumuz var. Çok şükür, hepsinin sağlığı gayet iyi. Enkazda 114 vefatımız var, 107 de canlı kurtardık. Neredeyse yarı yarıya. Enkazların toplanması da bitti.” dedi.

İzmir depremi İstanbul’a endeksleniyor

İzmir depreminden elde edilen raporları İstanbul için beklenen depreme endekslediklerini belirten İmamoğlu, “Burada sıkı raporları var, arkadaşların. İzmir için olsa da biz, aslında biraz da İstanbul’a endeksleyerek görmeye çalıştık manzarayı. Zaten İstanbul açısından, her daim gündemimiz olan bir durum, deprem. Tabii ki İzmir için de önemli; ama İstanbul’da gerçekten tehdidi büyük bir iş bu. Bir bilim insanı da bu lafı kullandı, ben de öyle düşünüyorum; Türkiye’nin gerçekten bağımsızlık sorunudur, İstanbul depremi. Hem ekonomik açıdan hem moral açısından hem canlı kaybı açısından, bir bağımsızlık sorunudur. O denli sıkıntılı bir iştir.” diye konuştu.