Hyperloop’ta insanlı testler başladı

Virgin Hyperloop, ultra hızlı ulaşım sistemini ilk kez insan yolcularla test ettiğini duyurdu. Test Pazar günü öğleden sonra Nevada, Las Vegas’ın dışındaki çölde şirketin DevLoop test pistinde gerçekleştirildi. İlk iki yolcu, Virgin Hyperloop’un baş teknoloji sorumlusu ve kurucu ortağı Josh Giegel ve yolcu deneyimi başkanı Sara Luchian idi.

2014 yılında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’un 1,223 km/h varan hızlarda neredeyse havasız tüplerden geçen manyetik olarak yükselen bölmelerden oluşan fütüristik bir taşıma sistemi vizyonunu icat etmesi öncülüğünde kurulan Virgin Hyperloop için önemli bir başarı ve bir gerçeklik.

DevLoop test pisti 500 metre uzunluğunda ve 3.3 metre çapındadır. Pist, Las Vegas’tan yaklaşık 30 dakika uzaklıkta, hiper döngü kapsüllerinin bir günü dakikalar içinde geçebileceği türden bir çölde bulunuyor. Şirket, bu pistte 400’den fazla test gerçekleştirdiğini, ancak bugüne kadar insan yolcularla asla olmadığını söylüyor.

Virgin Hyperloop’un CEO’su Jay Walder, “Şu anda bahsettiğimiz şeye yakın bir şeyi kimse yapmadı. Bu tam ölçekli, çalışan bir hiper döngüdür, sadece bir vakum ortamında çalışmayacak, aynı zamanda içinde bir kişi de olacaktır. Kimse bunu yapmaya yaklaşmadı.” dedi.

Şirketin Pegasus adı verilen parlak beyaz ve kırmızı hiper halka bölmesindeki koltuklarına bağlandıktan sonra, kapalı vakum tüpünün içindeki hava çıkarılırken bir hava kilidine aktarıldılar. Kapsül daha sonra, durma noktasına kadar yavaşlamadan önce, parkur boyunca saatte 160 km/h hızla hızlandı.

İlk yolcu testi için kullanılan ve aynı zamanda XP-2 olarak adlandırılan Pegasus kapsülü, ünlü Danimarkalı mimar Bjarke Ingels’in tasarım firmasının yardımıyla tasarlandı. Virgin Hyperloop’un sonunda 23 yolcu taşıma kapasitesine sahip tam boyutlu bir kapsül olmasını umduğu şeyin küçültülmüş bir versiyonunu temsil ediyor. Giegel’e göre 2,5 ton ağırlığında ve yaklaşık 4-6 metre uzunluğunda. İçeride, yemyeşil beyaz iç mekanı bulunuyor.