Dolgu alanları ve sahil yollarında zemin sıvılaşması

İstanbul’da gün geçmiyor ki yeni felaket ihtimali ve kötü haber gelmesin. Son iddiaya göre İstanbul’un dolgu alanlarında ve sahil yollarında zemin sıvılaşması olabileceği belirtiliyor. Uzmanlar İstanbul için zeminde gerçekleşen sıvılaşmaların çok büyük bir risk oluşturduğu konusunda ortak bir fikre sahip.

Beklenen Marmara Depremi nedeniyle istim üstünde olan İstanbullular için yeni bir tehlike daha var: Zemin sıvılaşması. Özellikle dolgu alanlarına ve sahil yollarına dikkat çeken uzmanlar, dolgu alanlarının tekrardan denize terk edilmesi gerektiğini söylüyor.

Çok uzun sürmeyecek bir yakın gelecekte beklenen büyük bir Marmara depreminde en tehlikeli yerlerin başında dolgu alanları gelecek. Marmara Denizi’nde kırılması beklenen fay hattının oluşturacağı sarsıntı ve dalgalar ile tsunami vurması beklenen bu alanlarda, vatandaşların can ve mal güvenliği de risk altında.

Zemin sıvılaşması, dolgu alanlarında, dere yataklarında veya suya doygun zeminlerde aralıklarla meydana gelen ufak zelzeleler sırasında zeminde oluşan taşıma kapasitesi kaybı nedeniyle binaların yan yatması veya zemine gömülmesi ve/veya zemindeki suyun toprağa çıkması ile sonuçlanır. Benzer bir olay 1999 depreminde Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde meydana gelmişti.

Uzmanlar özellikle dolgu alanlarına yapılan büyük parklar, parklardaki yapılar, dolgu alanları üzerinde bulunan sahil kenarlarındaki restoran ve kafe gibi yerler, dolgu alanlarının üzerindeki sahil yollarının büyük tehlike oluşturacağını düşünüyor. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna da bir konuşmasında dolgu alanlarının tehlikesinden bahsederek özellikle Anadolu Yakası’ndaki ve Avrupa Yakası’ndaki dolgu alanlarının deprem anında büyük risk içerdiğini söyledi.