Ford kendi EV pillerini üretecek

Ford, son birkaç ayda CEO Jim Hackett’in emekli olması ve yerine Jim Farley’nin yeni CEO olarak getirilmesi ile bazı değişiklikler geçirdi. Çok uzun zaman önce eski CEO Hackett, Ford’un elektrikli araçlar için kendi pillerini üretmeyeceğini söylemişti. Hackett temmuz ayında otomobil üreticisinin kendi pil hücrelerini inşa etmesinin hiçbir avantajı olmadığını söylemişti.

Farley, Hackett’in ifadelerini şimdiden geri çekiyor. Farley, geçtiğimiz günlerde EV’lerin yüzde 40 daha az parçaya sahip olduğunu, yeni pil inşa etmenin daha kolay olduğunu söyledi. Ford’un önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobillerin endüstrinin yüzde 25 veya 50’si haline geldiğinde şirketin ne yapacağı gerçeğine hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Farley, kendi pil hücrelerini oluşturmanın bu soruna açık bir yanıt olduğunu belirtiyor.

Ford ve diğer büyük otomobil üreticileri, iş gücü son derece sendikalı olduğundan ve sözleşmeler toptan değiştirmeye veya birçok işin ortadan kaldırılmasına izin vermediğinden işleri ortadan kaldıramazlar. Elektrikli araç pazarında Ford ile rekabet eden diğer otomobil üreticileri kesinlikle kendi pillerini üretmeyi önemli görüyor. Hem GM hem de Tesla, kendi pil üretim tesislerine milyarlarca yatırım yaparak dış tedarikçilerin üretimini sonlandırdı.

Ford şu anda elektrikli araç pazarında güçlü değil, ancak Mustang Mach-E kesinlikle büyük satış potansiyeline sahip. Bu EV’nin pilleri şu anda dış tedarikçilerden geliyor. Elektrikli araç pazarındaki bazı analistler, pil endüstrisinin 2025 ve sonrasında elektrikli araç talebini karşılayıp karşılayamayacağı konusunda endişelere sahip.

Ford, 2025 yılına kadar kaç elektrikli araç satmayı düşündüğüne dair büyük bir açıklama yapmadı, ancak kesinlikle rekabet ediyor. Hem GM hem de Hyundai, 2025 yılına kadar her yıl bir milyon elektrikli araç üretip satmayı planladıklarını söylediler. Ford, bunlara erişmek için kendi pillerini yapmak zorunda kalabilir.