Şifa kaynağı Beykoz kivisini tatmış mıydınız?

Beykoz kivisi, lezzet ve şifa kübü olarak biliniyor. Beykoz’daki bahçelerden çıkan kiviler, sonbaharda tezgahlara inmeye başlıyor ve kış boyunca sofralarda yer buluyor. Beykoz Belediyesi‘nden alınan bilgiye göre, 2020 yılı itibariyle ilçede 44 dönümlük verimli kivi arazisi bulunuyor.

Beykoz kivisi olarak bilinen kivi, ilçenin kendi arazilerinde doğal ortamda yetiştirilmesiyle ilçe köylerine de ekonomik olarak destek sağlıyor. İshaklı, Cumhuriyetköy ve Anadolufeneri başta olmak üzere ilçe genelinde kivi üretimi yapılırken dönüm başına ortalama 1 ton hasat elde ediliyor.

Kendine özgü lezzetinin yanında vitamin, mineral, antioksidan ve lif içerikleriyle yüksek besin değerine sahip bir meyve olan kivi insan sağlığı için önemlidir. C vitamini bakımından zengin olan kivi meyvesinde çok fazla C vitamini bulunuyor. 1 adet kivi günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Kivide bulunan vitamin ve mineraller vücudu toksinlerden temizliyor, cildi güzelleştiriyor, kolesterolü düşürüyor ve kalp sağlığını koruyor.

Kivi ayrıca bağışıklığı güçlendiren, grip ve nezleye da iyi gelen kivi bu özellikleriyle kış hastalıklarına karşı doğal bir kalkan görevi görüyor. Sezon başından itibaren pazarlarda yer bulan kivi, kasım ayı sonuna kadar tezgahlarda yer buluyor.