Üsküdar Vaniköy Camisi’nde yangın nedeni belli oldu

15 Kasım Pazar günü Üsküdar’daki tarihi Vaniköy Camisi’nde çıkan yangının nedeni belli oldu. Caminin kullanılmaz hale gelerek kül olmasına neden olan yangının çıkış nedeninin elektrik tesisatından kaynaklandığı anlaşıldı. İBB’ye bağlı İstanbul İtfaiyesi’nin yangınla ilgili soruşturması tamamlandı. Yangının elektrik tesisatından dolayı meydana geldiği ortaya çıktı. Yangının ardından açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, caminin restore edilerek tekrar ibadete açılacağını duyurdu.

Öte yandan İBB’den yapılan açıklamada, yangının çıkış sebebi ile ilgili daha fazla ayrıntıya yer verildi. İstanbul İtfaiyesi’nin yangın raporuna göre, yangının çıkış sebebi ile ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Mahalinde yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2. pencere civarı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde yapıla araştırmada; camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır.