Beykoz’un bal kabağı hakkında bilginiz var mı?

Beykoz’da yetişen bal kabağı, ilçenin özgün lezzetlerinden biri haline gelmiş durumda. Kış mevsimi ile beraber market ve pazarlarda yer bulmaya başlayan bal kabağı, sağlıklı ve doğal beslenmeyi sevenler için önemli bir lif kaynağı olarak biliniyor. Beykoz’da bal kabağı tarımı; Cumhuriyetköy, Alibahadır, Mahmutşevket Paşa ve Akbaba olmak üzere ilçe genelinde toplam 40 dönümlük arazide yapılıyor.

İstanbul sınırları içinde tarıma devam edilen ilçelerden biri olan Beykoz’da ilçenin ekonomisine de katkı sağlayan önemli tarım ürünleri yetiştiriliyor. Beykoz kivisi, kestane balı ve karpuzun yanı sıra bal kabağı da önemli bir yer tutuyor.

Bal kabağının faydaları beslenme uzmanları tarafından sıklıkla diyet tavsiyesi olmasına neden olacak kadar fazla. Özellikle süper besin olarak görülen bal kabağı, çorbadan pilava, börekten tatlıya çeşitli yemeklerle beraber sofrada yer buluyor. Özellikle günümüzde bağışıklığın önemli olduğu böyle bir dönemde bal kabağı bağışıklık açısından da önemli bir besindir.

A vitamini, demir, magnezyum ve fosfor bakımından zengin olan bal kabağı, bağışıklığı zayıf bireyler için önemli bir besin kaynağı durumunda. İyi bir lif kaynağı olan bal kabağı, hem kalp hem de bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Bal kabağının faydaları arasında göz sağlığı, hücre ve deri yenilenmesine iyi gelmesinin yanı sıra, antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu etki gösterir.