Volkswagen ve Tesla’dan ucuz elektrikli araç atılımı

Daha uygun fiyatlı yeni model elektrikli araçların piyasaya çıkacağını iddia eden yeni bir rapor dolaşıyor. Rapora göre, hem Tesla hem de Volkswagen yeni EV programlarına yeşil ışık yakarak 25.000 ila 30.000 $ arasında fiyatlarla satılacak otomobiller yarattı. Bu, şüphesiz elektrikli araçlara geçişi dünya çapında insanlar için daha uygun hale getirecek bir fiyat noktasıdır. Öte yandan, Türkiye gibi katı vergilendirme uygulayan ülkelerde bu araçların fiyatları 350.000 ila 500.000 TL arasında olabilir.

Yüksek fiyatlandırma, araç satın alanların geleneksel bir otomobile kıyasla elektrikli araçları seçmemeleri için öne sürdükleri ana endişelerden biridir. Birçoğu, EV’lerin benzer şekilde donatılmış geleneksel araçlarla aynı fiyat paritesine ulaşmasını bekliyor. Bu parite, lüks segmentin bazı bölümlerinde elde edildi ve EV’leri pazarın bu bölümünde daha popüler hale getirdi.

Daha ucuz fiyatlı elektrikli araçlar

Akülerdeki gelişmeler, akü paketi arabanın en pahalı parçalarından biri olduğu için elektrikli araçların fiyatının düşmesine yardımcı oldu. Son yıllarda sürüş menzilleri önemli ölçüde arttığı için daha fazla sürücü EV’lerle ilgileniyor. Kalan engellerden biri, yeterli şarj istasyonunun Türkiye gibi dünyanın birçok yerinde olmamasıdır.

Birçoğu, uzun şarj sürelerini henüz bir elektrikli araç benimsememelerinin bir nedeni olarak gösteriyor. 25.000 – 30.000 $ fiyat aralığında yeni elektrikli arabalarla, bir giriş engeli daha kaldırılacak. Raporda sunulan bilgilere göre, Tesla Eylül ayında, 25.000 $’dan başlayacak yeni pil teknolojisini kullanan daha küçük, uzun menzilli bir elektrikli otomobil planladığını duyurdu. Elon Musk ayrıca aracın tamamen otonom olacağını ve üç yıl sonra çıkabileceğini belirtti. VW araba, Küçük Pil Elektrikli Araç olarak adlandırılır.

Volkswagen, Polo büyüklüğünde bir otomobili hedefliyor. Volkswagen, aracının tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağına dair hiçbir gösterge sunmadı. Raporlar, 2024 ile 2025 arasındaki model aralığının, araçların ne zaman varabileceği konusunda iyi bir tahmin olduğunu gösteriyor.