Arsa seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Ülkede, banliyölerde veya şehirde bir ev yapmayı planlıyorsanız bölgeyi iyice araştırdığınızdan emin olun. Genel alanı gezerek kontrol edin ve mahalleyi günün ve haftanın farklı saatlerinde yürüyerek inceleyin. Havalimanları, tren yolları ve yoğun olarak kullanılan otoyollar için mevcut ve muhtemel yerleri, atık su arıtma tesisi ve çöp sahası ile birlikte öğrenin. Bölgenin büyüme açısından görünümünü değerlendirin. Hızla büyüyen bir alan, konut için daha hızlı bir değerlendirme ve daha fazla alt bölüm ve arsa seçeneği sunsa da, bu alanlar büyüyen sorunlardan da muzdariptir. Altyapı, okullar ve kamu hizmetleri nüfus artışını geciktirebilir.

Çalışma haftası boyunca, normalde işinize gidip geleceğiniz zamanlarda bir test sürüşü yapın. Mağazalara, okullara ve sağlık hizmetlerine olan mesafe de dikkate alınmalıdır. Çocuğunuz varsa veya gelecekte bir aile kurmayı düşünüyorsanız, bölgenin okul sistemini araştırdığınızdan emin olun. Şu anda okulda çocuğunuz olmasa bile, bölgedeki okul sisteminin kalitesi, evinizin nihai yeniden satış değerinde önemli bir faktördür. İyi okullara sahip topluluklar yatırım yapmak için iyi yerlerdir. Kaliteli parklar ve rekreasyon tesisleri, yeniden satış değerinin yanı sıra yaşam kalitenizi de artırabilir.

Arsa seçimi

Bölgedeki emlak vergilerini araştırmak için zaman ayırın. Biraz araştırma yapmak, hızla büyüyen bölgelerde yeni okullar inşa etmek için gerekenler gibi planlanan değerlendirmeleri veya artışları ortaya çıkaracaktır. Arsa aldığınız yere yakın bir yerde ileride okul yapılma ihtimali olup olmadığına bakın.

Bir konut alt bölümüne veya inşa edeceğiniz genel alana karar verdiğinizde, kişisel tercihler de önemlidir. Daha fazla konut ile komşu olan kalabalık bir parsele inşa edeceğiz konutun etrafında çok daha fazla trafik gürültüsü olacaktır, ancak mahalleye girip çıkarken daha hızlı erişim sağlar. Gözlerden uzak çıkmaz sokaklar ise küçük çocukları olan aileler için güvenlik sağlar, ancak tasarımları ve alt yapı düzenlemelerini zorlaştırır ve arsaların dar ön bahçeleri olabilir. Ön tarafta alan darsa, evin genişliği mülkün daha arkaya yerleştirilmesini gerektirebilir. Bu aynı zamanda otopark sorunu anlamına gelir. Bununla birlikte, bahçe havuzu, bahçe kulübesi veya başka bir yapı düşünüyorsanız, arkada daha geniş yeri olan arsalar ek alan sağlayabilir.

Arsanın yol ile konumu

Yol köşelerindeki arsaların iki tarafında trafik vardır ve genellikle daha büyüktür, daha fazla peyzaj ve bahçe bakımı gerektirir. Her iki tarafta da kaldırımlar vardır. Olumlu tarafta, köşe kısımları otomobiller için daha fazla garaj imkanına izin verir. Ayrıca eve daha yüksek görünürlük sağlarlar, bu nedenle tek cephe yerine iki tarafta cadde çekiciliğine sahip bir tasarıma ihtiyacınız olacak.

T şeklindeki bir kavşağın sonundaki evlerin çoğu, gece trafiğinden gelen farlarla mücadele etmelidir. Bu arsalar üzerindeki evler, yaşam ve uyku alanlarında istenmeyen ışığı en aza indirecek şekilde tasarlanmalıdır.

Devam etmeden önce, inşa etmeyi planladığınız evin boyutları hakkında iyi bir fikre sahip olmalısınız. Planın, parselin inşa edilebilir alanına uyduğundan emin olun. Yapılabilir alanı azaltacak kaya çıkıntıları, setler veya diğer fiziksel özelliklere sahip lotlara dikkat edin. Olağandışı gerileme hatlarını veya yardımcı kolaylıkları kontrol edin. İrtifalar genellikle arsanın bir tarafında uzanır, ancak bazı durumlarda birden fazla irtifak hakkı olabilir veya mülkün ortasında planlanabilir. İrtifakların konumunu kontrol etmek için inşaatçınıza veya mimarınıza danışın. Belediye terk alanlarını kontrol edip satın alarak arsanızı büyütün.

Arazinin güneşle ilişkisi

Arazinizin güneşle olan ilişkisi, yeni evinizde nasıl yaşayacağınızda önemli bir rol oynayacaktır. Evin arka tarafındaki pencereler için güneye bakan bir ev, günün çoğunda güneş ışınlarından faydalanmanızı sağlar. Doğudaki bir poz sabah güneşinden yararlanırken, batıdaki bir poz öğleden sonra güneşini yakalar. Batı veya güney güneş maruziyetlerinin bir arka bahçeyi eğlenmek için çok sıcak hale getirebileceğini unutmayın. Doğu ikliminde inşa ediyorsanız, ön basamaklarınızın ve araba yolunuzun buz ve karı eritmeye yardımcı olacak güney veya batı pozları yoksa kışın sürekli sorun olabileceğini unutmayın.

Bahçıvan iseniz, arka bahçeleriniz için maksimum güneş ışığı alan bolca alan arayın. Evinizin önünde gösterişli bir peyzaj istiyorsanız, yeterince güneş aldığından emin olun. Köşe alanları genellikle ön ve arka bahçeye ek olarak geniş bir yan bahçe sağlar ve bitki yetiştirmek için daha fazla esneklik sağlayabilir.

Ada bölümlerinin etrafındaki çoğu yol, belediyelerin kanalizasyon ve elektrik hizmetlerinden yararlanmaktadır. Kamu görevlilerini tatmin etmek için, arazinin evler için uygun olduğundan emin olmak için mülklerinizi bir dizi teste sunmanız gerekebilir. Dengesiz yamaçlar, çukurlar ve diğer sorunlar hayalinizdeki evi bir kabusa dönüştürebilir. Üst toprağın altında ana kayanın varlığı inşaat maliyetlerini artırabilir. Toprak testi yaptırmayı düşünün.

Arsa ile ilgili izinler

Bir inşaat sahasının yakınında gelişmemiş bir arazi varsa, bunun için neyin planlandığını bulmak çok önemlidir. Arazi kullanım tanımlamaları, izin talepleri ve onayları ve bölgedeki imarla ilgili gelecek toplantıların programları hakkında bilgi için yerel yönetim planlama ve imar departmanları ile iletişime geçin. İlçe belediyeleri, bölgede neyin planlandığını bilmelidir. Bugünün kırsal görünümünün yarının alışveriş merkezi haline gelebileceğini aklınızda bulundurun.

Parselleri karşılaştırırken, her birinde kaç arsa yeri ayrıldığını düşünün. Bir piyasa absorpsiyon planı, arsa satıcıların tüm parselleri satmanın ne kadar süreceğini ve bu projeksiyonu karşılamak için gereken yıllık ev satışlarının sayısını açıklar. Alıcılar genellikle bir ada bölümdeki ilk evi inşa etmek istemezler veya bir ada bölümü neredeyse dolduğunda bir avuç kalan arsa arasından seçim yapmak istemezler. Ada bölümünün mevcut piyasa koşullarında rakiplerine göre nasıl performans gösterdiğinin bir göstergesi için karşılaştırılabilir özelliklere sahip çevredeki gelişmelere bakın.

Arsa değeri

Çok fazla para mı ödediğinizi yoksa pazarlık mı yaptığınızı belirlemek zordur. Genel bir kural olarak, bir ada bölümdeki alıcılar, arsaları için evlerinin değerinin yaklaşık yüzde 15-20’sini ödemeyi beklemelidir. Ancak bazı pazarlarda bu kılavuz geçerli olmayabilir. Örneğin, popüler bir okul bölgesinde yalnızca mevcut parsellere sahip bir ada bölümü, başka bir yerde bulunan benzer bir ada bölümden daha yüksek bir fiyatı yönetebilir. Bir ada bölümdeki parseller benzer şekilde fiyatlandırılmalıdır ve yalnızca bireysel özelliklere göre değişiklik göstermelidir. Görünümler muhtemelen bir alan değerini belirlemede en önemli faktördür. Bir başka önemli faktör de topografyadır. Hafifçe eğimli bir arsa, günümüz evlerinin en popüler özelliklerinden biri olan bir bodrum katı için idealdir. Alan düz ise alıcıların temel seçenekleri sınırlıdır. Aynı şekilde, ciddi ölçüde eğimli bir arsa, tasarım seçeneklerini kısıtlar ve çok az kullanılabilir arka bahçe alanı sağlayabilir. Ormanlık alanların çok arzu edilir olsa da, ekstra geliştirme maliyetleri içerebileceğini unutmayın.

Ev ödevinizi yaptığınızda, doğru evi seçmek çok daha kolay bir iştir. Ancak en iyi arsanın bile artıları ve eksileri olduğunu unutmayın. Doğru kısım genellikle bir uzlaşmadır. Seçeneklerinizi açık tutarken ve seçimlerinizi daraltırken tam olarak ne elde ettiğinizi anlamak ve sonunda sizin için en iyi olan şeye karar vermek önemlidir.