Elektrikli araçlar global elektrik talebini ikiye katlayacak

Tesla CEO’su Elon Musk, dünyadaki elektrikli araçların sayısı artmaya devam ederse elektrik tüketiminin ikiye katlanacağını ve bunun nükleer, güneş, jeotermal ve rüzgar enerjisi üreten elektrik üretim tesislerinin genişletme ihtiyacını artıracağını söyledi.

Musk, Salı günü Berlin merkezli yayıncı Axel Springer’ın ev sahipliğinde yaptığı konuşmada, sürdürülebilir enerjinin kullanılabilirliğini artırmak, otomobiller içten yanmalı motorlardan batarya ile çalışan elektrik motorlarına geçerken büyük bir zorluk olduğunu söyledi.

Musk, Bild’de yayınlanan bir konuşmada, “Arabaların tamamen elektrikli olması 20 yıl daha alacak. Tıpkı telefonlarda olduğu gibi, hepsini birden değiştiremezsiniz.” dedi ve araçların yaklaşık yüzde 5’inin her yıl elektrikli araç ile değiştirildiğini söyledi.

Elektrikli araçlar norm haline geldiğinde, rüzgar ve güneş gibi aralıklı enerji üreten kaynaklardan gelen elektriğin muhtemelen pil teknolojisi yoluyla depolanması gerekecek, dedi.

Musk, “Büyük pil paketleriyle birlikte, her ikisinin de birleştirilmesi gerekiyor, pil paketleri ile rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi birleştirilmeli.” dedi.

Tesla’dan Almanya’ya yeni fabrika

Tesla, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da dördüncü fabrikasını inşa etme planlarına girişiyor.

Musk, “En iyi rüzgar türbinleri Almanya’da üretiliyor. Burada olduğumda her zaman iyi vakit geçiriyorum. Mühendislik kültürünü seviyorum. İnsanlar işlerini halletmek istiyor.”

Tesla kısa süre önce Batı Avrupa’da elektrik ticareti yapmak için bir lisans aldı ve şirket aynı zamanda Almanya’daki müşterilere arabalarında Tesla elektriği kullanma potansiyeli hakkında araştırma yapıyor.