Kahvenin bilime dayalı 13 sağlık faydası

Kahve, dünyanın en popüler içeceklerinden biridir. İçerdiği yüksek antioksidanlar ve faydalı besinler sayesinde oldukça sağlıklı görünmektedir. Araştırmalar, kahve içenlerin birçok ciddi hastalık riskinin çok daha düşük olduğunu gösteriyor. İşte kahvenin en önemli 13 sağlık faydası.

Kahve, bir dizi etkileyici sağlık yararına sahip, dünya çapında oldukça popüler bir içecektir. Günlük bir fincan kahve sadece daha enerjik hissetmenize, yağ yakmanıza ve fiziksel performansı iyileştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tip 2 diyabet, kanser ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi çeşitli rahatsızlık riskinizi de azaltabilir. Hatta kahve uzun ömürlülüğü bile artırabilir. Tadını beğenirseniz ve kafein içeriğini tolere ederseniz, gün boyunca kendinize bir veya daha fazla bardak koymakta tereddüt etmeyin.

Enerji Seviyelerini İyileştirebilir ve Sizi Daha Akıllı Hale Getirebilir

Kahve, insanların daha az yorgun hissetmesine ve enerji seviyelerini artırmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni, dünyada en çok tüketilen psikoaktif madde olan kafein adlı bir uyarıcı içermesidir.

Kahve içtikten sonra, kafein kan dolaşımınıza emilir. Oradan beyninize gider. Beyinde kafein, inhibe edici nörotransmiter adenosini bloke eder. Bu olduğunda, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmiterlerin miktarı artar ve bu da nöronların daha iyi ateşlenmesine yol açar.

İnsanlarda yapılan birçok kontrollü çalışma, kahvenin hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, reaksiyon süreleri ve genel zihinsel işlev dahil olmak üzere beyin işlevinin çeşitli yönlerini iyileştirdiğini göstermektedir.

2. Yağ Yakmanıza Yardımcı Olabilir

Kafein, hemen hemen her türlü yağ yakıcı takviyede bulunur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Yağ yakmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış birkaç doğal maddeden biridir.

Çeşitli araştırmalar, kafeinin metabolizma hızınızı %3-11 arasında artırabileceğini göstermektedir. Diğer çalışmalar, kafeinin özellikle obez bireylerde yağ yakımını %10 ve zayıf insanlarda %29 oranında artırabildiğini göstermektedir. Bununla birlikte, uzun süreli kahve içenlerde bu etkilerin azalması mümkündür.

3. Fiziksel Performansı Büyük Ölçüde İyileştirebilir

Kafein, sinir sisteminizi uyararak yağ hücrelerinin vücut yağını parçalamasına işaret eder. Ama aynı zamanda kanınızdaki epinefrin (adrenalin) seviyelerini de arttırır. Bu, vücudunuzu yoğun fiziksel efora hazırlayan dövüş ya da uçuş hormonudur.

Kafein, vücut yağını parçalayarak serbest yağ asitlerini yakıt olarak kullanılabilir hale getirir. Bu etkiler göz önüne alındığında, kafeinin fiziksel performansı ortalama olarak %11-12 oranında iyileştirmesi şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, spor salonuna gitmeden yaklaşık yarım saat önce güçlü bir fincan kahve içmek mantıklıdır.

4. Temel Besin Öğeleri İçerir

Kahve çekirdeklerindeki besinlerin çoğu, bitmiş demlenmiş kahveye dönüşür. Araştırmaya göre tek bir fincan kahve şunları içerir:

  • Riboflavin (B2 vitamini): Referans Günlük Alımın (RDI) %11’i.
  • Pantotenik asit (B5 vitamini): Günlük ihtiyacın %6’sı.
  • Manganez ve potasyum: Günlük ihtiyacın %3’ü.
  • Magnezyum ve niasin (B3 vitamini): RDI’nin %2’si.

Bu önemli bir şey gibi görünmese de, çoğu insan günde birkaç bardaktan hoşlanır ve bu miktarların hızla artmasına izin verir.

5. Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir

Tip 2 diyabet, şu anda dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. İnsülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri seviyeleri veya azalmış insülin salgılama yeteneği ile karakterizedir. Bazı nedenlerden dolayı, kahve içenlerin tip 2 diyabet riski önemli ölçüde azalmıştır.

Araştırmalar, en çok kahve içen kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin %23-50 daha düşük olduğunu gözlemliyor. Bir çalışma, %67’ye varan bir azalma gösterdi.

Toplam 457.922 kişide yapılan 18 araştırmanın geniş bir incelemesine göre, her gün bir fincan kahve, %7 oranında azalmış tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilmiştir.

6. Sizi Alzheimer Hastalığı ve Demanstan Koruyabilir

Alzheimer hastalığı, en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve dünya çapında demansın önde gelen nedenidir. Bu durum genellikle 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler ve bilinen bir tedavisi yoktur.

Bununla birlikte, hastalığın ilk etapta ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gibi olağan şüphelileri içerir, ancak kahve içmek de inanılmaz derecede etkili olabilir.

Birkaç çalışma, kahve içenlerin Alzheimer hastalığı riskinin% 65’e kadar daha düşük olduğunu gösteriyor.

7. Parkinson Riskinizi Azaltabilir

Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığının hemen arkasındaki en yaygın ikinci nörodejeneratif durumdur. Beyninizde dopamin üreten nöronların ölümünden kaynaklanır.

Alzheimer’da olduğu gibi, bilinen bir tedavisi yoktur, bu da onu önlemeye odaklanmayı çok daha önemli hale getirir. Araştırmalar, kahve içenlerin Parkinson hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu ve risk azalmasının% 32-60 arasında değiştiğini gösteriyor.

Bu durumda, kafein tüketen kişilerde Parkinson riski daha düşük olmadığından, kafeinin kendisi faydalı görünmektedir.

8. Karaciğerinizi Koruyabilir

Karaciğeriniz, yüzlerce önemli işlevi yerine getiren harika bir organdır. Hepatit, yağlı karaciğer hastalığı ve diğerleri dahil olmak üzere bazı yaygın hastalıklar öncelikle karaciğeri etkiler.

Bu koşulların çoğu, karaciğerinizin büyük ölçüde yara dokusu ile değiştirildiği siroza yol açabilir. İlginç bir şekilde kahve siroza karşı koruyabilir. Günde 4 veya daha fazla bardak içen insanlar %80’e kadar daha düşük risk taşırlar.

9. Depresyonla Savaşabilir ve Sizi Daha Mutlu Edebilir

Depresyon, yaşam kalitesinin önemli ölçüde düşmesine neden olan ciddi bir zihinsel bozukluktur. 2011’de yayınlanan bir Harvard araştırmasında, günde 4 veya daha fazla fincan kahve içen kadınların depresyona girme riski %20 daha düşüktü.

208.424 kişide yapılan bir başka araştırma, günde 4 veya daha fazla bardak içenlerin intihar nedeniyle ölme olasılığının %53 daha düşük olduğunu buldu.

10. Bazı Kanser Türlerinin Riskini Azaltabilir

Kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Vücudunuzdaki kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterizedir. Kahvenin iki tür kansere karşı koruyucu olduğu görülmektedir: karaciğer ve kolorektal kanser.

Karaciğer kanseri, dünyada kanser ölümlerinin üçüncü önde gelen nedenidir, kolorektal kanser ise dördüncü sırada yer almaktadır. Araştırmalar, kahve içenlerin karaciğer kanseri riskinin% 40’a kadar daha düşük olduğunu gösteriyor.

Benzer şekilde, 489.706 kişide yapılan bir çalışma, günde 4-5 fincan kahve içenlerin kolorektal kanser riskinin %15 daha düşük olduğunu buldu.

11. Kalp Hastalığına Neden Olmaz ve İnme Riskini Azaltabilir

Genellikle kafeinin kan basıncınızı artırabileceği iddia edilir. Bu doğrudur, ancak yalnızca 3-4 mm/Hg artışla, etki küçüktür ve düzenli olarak kahve içerseniz genellikle kaybolur.

Bununla birlikte, bazı insanlarda devam edebilir, bu nedenle yüksek tansiyonunuz varsa bunu aklınızda bulundurun. Bununla birlikte, araştırmalar kahvenin kalp hastalığı riskinizi artırdığı fikrini desteklemiyor. Aksine, kahve içen kadınların riskinin azaldığına dair bazı kanıtlar vardır.

Bazı araştırmalar ayrıca kahve içenlerin inme riskinin %20 daha düşük olduğunu gösteriyor.

12. Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Kahve içenlerin birçok hastalığa yakalanma olasılığının düşük olduğu göz önüne alındığında, kahvenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır. Birkaç gözlemsel çalışma, kahve içenlerin ölüm riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

İki çok büyük çalışmada, 18-24 yaş arasında kahve içmek erkeklerde %20, kadınlarda ise %26 daha az ölüm riski ile ilişkilendirilmiştir. Bu etki özellikle tip 2 diyabetli kişilerde güçlü görünmektedir. 20 yıllık bir çalışmada, kahve içen diyabetli bireylerin ölüm riski %30 daha düşüktü.

13. Batı Diyetindeki En Büyük Antioksidan Kaynağı

Standart bir Batı diyeti yiyen insanlar için kahve, diyetlerinin en sağlıklı yönlerinden biri olabilir. Bunun nedeni kahvenin antioksidan bakımından oldukça yüksek olmasıdır. Araştırmalar, birçok insanın kahveden, meyve ve sebzelerden daha fazla antioksidan aldığını gösteriyor.

Aslında kahve, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olabilir.