Honda’dan çocuklar için koruyucu melek robotu

Honda, ADAS teknolojisine ve otomobil üreticisinin arabalarından gelen fikirlere dayanarak çocukların omuzlarında yer alacak ve yol kazalarını önlemelerine yardımcı olacak Ropot adı verilen küçük bir robot tasarladı. “Trafik güvenliği tavsiye robotu” olarak tanımlanan sevimli küçük dijital koruyucu, sensörlerle doludur, ancak çocukların olası tehlikelerden daha fazla haberdar olmalarını sağlamak için basit iletişimi kullanır.

Gerçekten otonom otomobiller hala ticarileştirilmekten bir miktar uzak olsa da, son birkaç yılda sensörlerde büyük bir artış yaşandı ve bu özelliklere Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri adı verildi. Yalnızca en pahalı modellere bu özellikler yerleştirilse de, park sensörleri gibi özellikler, engeller için geri dönüş uyarıları ve olası çarpışmalar için uyarılar veren güvenlik özellikleri artık sıradan hale geldi.

Honda'dan çocuklar için koruyucu melek robotu

Gerçekten de Honda’nın Honda Sensing markalı tam da bu türden bir teknoloji paketi şu anda mevcut veya çoğu zaman binek otomobillerinde ve SUV’larda standart değil. Bununla, çapraz trafiğe geri dönmek üzereyseniz otomatik olarak fren yapabilir, sizi yol işaretlerinin içinde tutmanıza yardımcı olabilir ve beklenmedik bir şekilde şeritten çıkarsanız otomobilin rotasını düzeltebilir. Şimdi, Honda Ropot bunu çocuklar için yürüyerek biraz olsa yapabilir.

Honda Japonya’daki Ar-Ge projesi, ülkede iyi bilinen bir sorunu ele alıyor. Japon çocuklar 7 yaşında genellikle ilkokula başlar ve orada kendi başlarına yürürler. Sonuç olarak, o yaştaki çocukların dahil olduğu trafik kazalarında belirgin bir artış var. Bu sadece genç yayaların dikkatsiz olması da değil. Araştırmalar, çocukların görüş alanının aslında yetişkinlerinkinden önemli ölçüde daha dar olduğunu ve etraflarını gerçekten kapsamlı bir şekilde görme oranlarını sınırladığını gösteriyor.

Ropot bir oyuncak gibi görünebilir, ancak bazı ciddi teknolojiler barındırır. GPS sensörü, çocuğun sırt çantasının omuz askısına monte edilmiş olan robotun, önce her iki yöne de bakmalarını hatırlatmak için kesişme noktalarında titreşmesiyle ebeveynin veya velinin gidecek rotayı önceden yapılandırmasına olanak tanır. Bir araç algılama sensörü, çocuğun arkasından yaklaşan trafiği de tespit ederek bir titreşimi tetikleyebilir ve güvenli olup olmadıklarını kontrol etmek için bir uyarı verebilir.

Her gün yapılan yürüyüşün sonuçları kaydedilir ve Ropot akıllı telefon uygulaması kullanılarak incelenebilir. Buna, bir çocuğun geçmeden önce kontrol etmek için durmadığı zamanlar da dahildir.

Honda’nın ekibi, Ropot prototipini Japonya’daki çocuklarla test ediyor ve tepkinin hem onu giyen hem de ebeveynleri ve velileri arasında olumlu olduğunu söylüyor. Ticari hale getirilip getirilmeyeceği ve dünya çapında satılıp satılmayacağı henüz belirsiz. Ancak Türkiye’ye gelse eminim çoğunuz küçük çocuğunuza bundan bir tane alırdınız.