Ford Performance, yeni Megazilla motorunu tanıttı

Çoğu otomotiv üreticisinin, performansı ve yakıt verimliliğini aynı anda iyileştirmek için turbolu daha küçük deplasmanlı motorlara geçtiği bir çağda, V-8 motorunun ortadan kalkmadığını görmek güzel. Ford, mevcut Super Duty kamyonlarında kullanılan 7,3 litrelik V-8 kamyon motorunu tanıttı.

Bu motor Godzilla takma adını taşır ve doğrudan Ford Performance’dan kasa motoru olarak satın alınabilir. Geçtiğimiz günlerde Ford Performance, Godzilla motorunun Megazilla adlı daha fazla performansa sahip yeni bir versiyonunu tanıttı. Bu bir teaser olduğu için, Ford güç ve tork konusunda motor hakkında gerçek bir fikir vermiyor.

Geçen ay Performance Racing Industry’nin videosunda motor ortaya çıktı ve videoyu Ford Performance’dan Mike Goodwin anlattı. Motorun kesin teknik özellikleri bir sır olsa da, birçok kişi performans versiyonunun ağır dökme demir bloğu bir alüminyum blok lehine atacağını umuyor.

Bu motorun, ikonik Fox-body Mustang de dahil olmak üzere her türden performans araçlarının kaputunun altına sığacağı zaten biliniyor. Motorda gelişmiş performans için bir başka olası olasılık, bir süperşarjın eklenmesidir. Ford, üretim kamyon motorları için turbolara güvenirken, Mustang GT500 V-8’de bir kompresör kullanıyor.

Ford’un Megazilla motoruyla ne pişirdiğini duymak için sabırsızlanıyoruz. Bir başka iyi haber de, Ford Performance’ın Godzilla V-8 kontrol paketinin manuel şanzımanla çalışacak bir versiyonu üzerinde çalıştığı haberiyle su yüzüne çıktı. Şu anda, bu motor yalnızca otomatik şanzımanla çalışıyor. Godzilla motoru şaşırtıcı bir şekilde 8150 dolardan ucuz ve kontrol paketi buna dahil değildir. Megazilla’nın, özellikle aşırı yüklü olması durumunda, önemli ölçüde daha yüksek maliyetli olmasını bekliyoruz.