Kia yangın riskiyle yaklaşık 300.000 aracı geri çağırıyor

Dün Hyundai’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde 100.000’den fazla aracı geri çağırdığını söylemiştik. Kia, aynı motor bölmesi yangın riski nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde 294.756 aracın geri çağrıldığını duyurdu. İlginç bir şekilde, Hyundai modellerinde işleme döküntüsünden dolayı yangın riskinden dolayı sorumlu tutulurken, ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA), Kia araçlarındaki sorunun nedeninin belirlenemediğini bildirdi.

NHTSA, bayilerin yakıt ve/veya motor yağı sızıntılarını inceleyeceğini ve gerekirse geri çağrılan araçlardaki motorları değiştirebileceğini söylüyor. Geri çağırma kapsamındaki araçlar arasında 2011-2013 Optima Hybrid, 2012 Sportage, 2012-2013 Sorento, 2012-2015 Forte ve Forte Koupe ve 2014-2015 Soul model araçlar bulunmaktadır.

Kia, etkilenen araç sahiplerine motor gürültüsünü, motor ışığını, düşük yağ ışığını, yakıt kokusunu, yanma kokusunu, yağ sızıntısını ve dumanı kontrol etmeleri gerektiğini söylüypr. Henüz herhangi bir üretim veya tasarım hatası tespit edilmemiş olsa da, araçlar herhangi bir “mantıksız yangın riskini” azaltmak için önleyici bir önlem olarak geri çağrılıyor.

Kia, 27 Ocak 2021’den itibaren araç sahiplerini bilgilendirmeyi planlıyor. Bayiler, etkilenen tüm araçların motor bölmelerini inceleyecek, onarımlar yapacak ve gerekirse motorları değiştirecek. Kia ayrıca, Vuruntu Algılama Sistemi eklemek için mümkün olan en kısa sürede bir yazılım güncellemesi yükleyecektir. Kia ayrıca herhangi bir bağlantı kolu yatağı hasarı nedeniyle gereken motor onarımları için 15 yıl/150.000 mil garanti kapsamı sağlayacak.

Kia ayrıca araç sahiplerine bu sorunlar nedeniyle ödedikleri onarım masraflarını geri ödemeyi planladığını da duyurdu. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan bu araçların sahipleri, daha fazla ayrıntı için yerel bayilerine ulaşabilirler.