Maltepeli Fatma Şengül için adalet istediler

Maltepe’de Fatma Şengül isimli kadının cinayete kurban gitmesiyle ilgili davada katil zanlısı Zeynel Akbaş’a uygulanan haksız tahrik indirimi ile ilgili Kartal’daki Bölge Adliye Mahkemesinde itiraz davası ile ilgili bugün yapılması beklenen duruşma 22 Şubat’a ertelendi. Davayı takip eden Kartal24.com’un haberine göre, duruşma öncesi çok sayıda kadın Şengül’e destek için Cevizli’deki adliye önünde hazır bulundu. Adalet arayışına katılan kadınlara CHP Kadın Kolları da destek verdi.

Hunharca öldürdü, 18 yıl ceza aldı

Maltepe’de yaşayan Fatma Şengül’ün 30 Mart günü işe gitmek için çıktığı evinin önünde iş arkadaşı Zeynel Akbaş tarafından öldürülmesine ilişkin davada katil Zeynel Akbaş’a haksız tahrik indirimi verilerek 18 yıl hapis cezasına çarptırılmasına Şengül’ün ailesi ve avukatları tarafından itiraz edildi. 31 Mart’ta Maltepe Gülsuyu Cemevi’nde sonsuzluğa uğurlanan Şengül’ün öldürülmesine ilişkin davada itiraz duruşması bugün Kartal’daki Bölge Adliye Mahkemesi‘nde görülecekti, ancak dava 22 Şubat’a ertelendi.

Çelişkili ifadelerine rağmen “dengesizim, tansiyon hastasıyım, yoksa yapmazdım” diyerek kendini savunan Zeynel Akbaş’a haksız tahrik indirimi verilmesi, vicdanları yaraladı. Mahkeme heyeti, bu kararı verme nedenini ise 4 görgü tanığından sadece birinin verdiği “Fatma Hanım belki hakaret etmiştir” ifadesine dayandırdı.

Fatma Şengül’ün hayat mücadelesi

Daha önce Kartal 24’e konuşan Fatma Şengül’ün kızı Açelya, annesinin hayat mücadelesinin yirmi yıl önce eşini kaybettikten sonra başladığını, üç çocuğuna hem anne hem baba olduğunu, kanser hastalığını atlattığını ve son altı ayda kanserin yeniden nüksettiği süreçte hayata tutunmaya çalıştığı sırada öldürüldüğünü söylemişti.