Uber sürücüsüz araçlardan vaz geçiyor

İki şirketin Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Uber, otonom araç işini, Google’ın sürücüsüz otomobil projesinin eski baş mühendisi tarafından kurulan San Francisco merkezli Aurora Innovations’a satıyor. Anlaşmanın bir parçası olarak, Aurora’nın sürücüsüz arabaları sonunda Uber’in araç çağırma platformunda çalışacak. Uber, Aurora’ya 400 milyon dolar yatırım yapacak ve Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, girişimin yönetim kuruluna katılacak.

Satın almanın herhangi bir işten çıkarmayla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı belli değil. Bir Uber sözcüsü, “Aurora, ATG çalışanlarının çoğuna teklif vermeyi taahhüt etti. Aurora ile ayrıntılar üzerinde çalışıyoruz ve önümüzdeki haftalarda ekiplerimizi bilgilendireceğiz.” dedi.

Ticari sır hırsızlığı ve ölümlü kaza

Uber kısa bir süre önce Google’ın Waymo şirketine ait ticari sırlarını çaldığı iddiasıyla Waymo tarafından dava edildi. Şirketler sonunda anlaştı, ancak Uber’in eski yıldız mühendisi (ve eski Google çalışanı) Anthony Levandowski, geçtiğimiz günlerde bu suçtan 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bundan daha da endişe verici olan, Elaine Herzberg’in Mart 2018’de ölmesiydi. Arizona, Tempe’de bisikletini sokakta yürürken, kendi kendine giden bir Uber aracının çarpması sonucu ölen 49 yaşındaki kadının ölümü, muhtemelen otonom bir aracın yol açtığı bilinen ilk ölümdü.

Aurora otonom araç şirketi

Aurora, bir alıcı için ilginç bir seçimdir. Şirket, Google’ın kendi kendine sürüş projesi eski baş mühendisi Chris Urmson tarafından 2016 yılında kuruldu. Ortak kurucuları, Tesla’nın Model X projesine liderlik eden Sterling Anderson ve Carnegie Mellon’da bir araştırma laboratuarı işleten ve ardından Uber’de otonom araçlar üzerinde çalışmak üzere ayrılan Drew Bagnell. Şirket, otonom kamyonların (Uber’in de üzerinde çalıştığı ancak sonunda terk ettiği) ve sürücüsüz taksilerin peşinde.

Aurora bugüne kadar 690 milyon dolarlık fon sağladı. Fiat Chrysler, Hyundai ve EV şirketi Byton da Aurora müşterileridir. Şirket, Amazon liderliğindeki bir finansman turunda geçen yıl yarım milyar dolar topladı.