Kartal’da çöken bina davasında 31 kişiye hapis istemi

Kartal’da 2019’da çöken Yeşilyurt Apartmanı ile ilgili davada 31 kişiye 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, hapis cezası istenen kişiler arasında kamu görevlileri de bulunuyor.

Orhantepe Mahallesi’nde Sema Sokak’ta 6 Şubat 2019’da çöken ve 21 kişinin ölümüne ve 14 kişinin ise yaralanmasına neden olan Yeşilyurt Apartmanı faciası ile ilgili hazırlanan iddianamede, binanın yapı ruhsatının alındığı 1992 yılından çöktüğü 2019 yılına kadar görev yapan 31 belediye görevlisi hakkında “Taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede ayrıca binanın projesini oluşturan mimar Suzan Çayır, inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu ile yapı ruhsatının “mesuliyet alan” bölümünde sürveyan olarak görev yapan Arzu Keleş Baran ile ilgili yargılamanın Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ettiği belirtildi.

Bina yapı ruhsatının 20 Ekim 1992’de Kartal Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından düzenlendiği bilgisi verilen iddianamede, 1992 sonlarında başlayan inşaatın 1995 yılında kaçak katları dahil olmak üzere tamamlandığının tespit edildiği kaydedildi.

Ayrıca iddianamede, binaya toplam 7 kat olarak ruhsat verilmesine rağmen kaçak olarak 2 kat çıkıldığı, binanın ruhsat ölçülerinden en ve boy olarak daha büyük inşa edildiği, betonun istenilen basınç dayanımında olmadığı, tüm bu nedenlerin binanın yıkıldığı anlatıldı. Ayrıca binanın iskanının olmadığı 29 Mayıs 1995 tarihinde elektrik aboneliği, 13 Haziran 1996 tarihinde de su aboneliği verildiği belirtildi.

Bu kapsamda, binanın ruhsatının alındığı 20 Ekim 1992 yılından, çöktüğü 6 Şubat 2019’a kadar geçen dönemde Kartal Belediyesi’nde görev yapan belediye başkan yardımcısı, imar müdürleri, mıntıka mühendisleri ve şeflerinden oluşan 31 sanığın ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan on beşer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. İddianame, gönderildiği Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Sanıklar ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.