Halk TV’de “Şimdiki Zaman: Siyaset” programı kaldırıldı

Halk TV’nin tartışmalı programlarından “Şimdiki Zaman: Siyaset” yayından kaldırıldı. Program kaldırılmadan önce kanalın en çok izlenen programlarından biriydi. Programın sunucuları arasında yer alan Gürkan Hacır, Elfin Tataroğlu, İsmail Saymaz ve Barış Yarkadaş ile Halk TV’nin yolları ayrıldı. Programda yer alan Erol Mütercimler ise Halk TV’de program sunmaya devam edecek.

Halk TV‘den yapılan açıklamada, programın kaldırılma nedeninin program sunucularının başka televizyon kanallarına yorumcu olarak katılmaları gösterildi. Programın sunucuları sıklıkla diğer televizyon kanallarına çıkarak yorumlarda bulunuyorlardı.

Konuyla ilgili ilk açıklama yapan gazeteci Gürkan Hacır, “Yönetim, başka TV’lere çıkmamızı gerekçe göstererek, yayına son verdiklerini söyledi” ifadeleriyle kararı duyurdu. Halk TV’nin yollarını ayırdığı gazeteciler aynı zamanda kulislerden etkili bilgileri toplayıp canlı yayınlarda paylaşıyordu.

Halk TV’den “Şimdiki Zaman” açıklaması

Halk TV’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Saygıdeğer Halk TV izleyicisine: Sosyal medyaya da yansıdığı üzere Şimdiki Zaman Siyaset programını sonlandırma kararı aldık. Gürkan Hacır, Elfin Tataroğlu, İsmail Saymaz ve Barış Yarkadaş kanalımıza uzunca bir süre katkıda bulundu. Bundan dolayı kendilerine öncelikle teşekkür ederiz. Sayın Erol Mütercimler’in katkılarından istifade etmeye devam edeceğiz.

Başka kurumlarda olduğu gibi Halk TV de, kurumsallaşma yolunda adımlar atarken, kâh yeni isim ve programlara yer veriyor, kâh bu tür kararlar almak durumunda kalıyor. Halk TV, bir ihtiyaca cevap vermektedir. Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, daha demokratik, daha özgür bir Türkiye özlemiyle yayıncılık yapmaktadır. Halk TV, başında Demokles’in kılıcı sallandırılırken bile bu çizgisini değiştirmemiş, değiştirmeyecektir. Gizlenenleri açığa çıkarmaya, görülmesi istenmeyenleri göstermeye devam edeceğiz. Özgür yayıncılık ve haberciliğimizden ödün vermeyeceğiz.

Özetle tüm kuşatılmışlığa rağmen, savunduğumuz değerlere bağlı kalarak, güçlü isimlerle Türkiye’nin nefes borusu olma iddiasından vaz geçmeyeceğiz. Halk TV’yi bugüne taşıyan izleyicilerimize bu açıklamayı bir borç bildik. Saygılarımızla.