Hyperloop Las Vegas’ta tüm şehre genişletiliyor

Elon Musk’ın tünel açma girişimi The Boring Company, Las Vegas’ta inşa ettiği şu anda mütevazı olan yer altı ulaşım sisteminin şehir çapında muazzam bir genişlemesini planlıyor. Şirket ​​şimdi, kumarhane otellerinden ünlü Las Vegas Strip’e hizmet veren ve tümü Tesla araçlarıyla donatılmış McCarran Uluslararası Havaalanı’nın yanı sıra şehrin şehir merkezine ulaşan 10 millik bir yer altı “döngüsü” inşa etmek istiyor. Boring Company ayrıca Caesars Entertainment’ın sahip olduğu mülkleri birbirine bağlayan ek bir döngü oluşturmak istiyor.

Şirket, önerilen yeni tünellerin Las Vegas Kongre Merkezi’nden Mandalay Körfezi’ne, yoğun trafik saatlerinde yüzey yollarıyla 30 dakika yerine sadece üç dakikada gitmeyi mümkün kıldığını iddia ediyor.

Daha önce basına yansıyan planlar, Pazartesi günü Clark County yetkililerine sunulan tekliflerde detaylandırıldı. Boring Company’nin genişleme hamlesi, Las Vegas Convention and Visitors Authority’nin (LVCVA), Mart ayında kapandıktan sonra Eylül ayında iflas başvurusunda bulunan Las Vegas Monorail’i satın almasının tamamlanmasından sadece günler sonra geldi.

Satın almanın ardından, LVCVA, The Boring Company’nin daha önce monoray ile ulaşılan aynı alanlara hizmet veren tünelleri kazmasını engelleyen rekabet dışı bir anlaşmayı ortadan kaldırdı. Monoray’ın en az Mayıs 2021’e kadar yeniden açılması beklenmiyor.

Las Vegas’ın altı Hyperloop tünelleriyle dolacak

Boring Company, halen Las Vegas’ta (LVCVA’ya ait olan) Kongre Merkezi’nin altında yer alan ilk yer altı insan taşıma aracını halka açık hale getirmek için çalışıyor. Başlangıçta Ocak 2021’de geleneksel Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) açılması planlanmış olsa da, ticaret fuarının sanal bir etkinliğe geçişi bu planları bulanıklaştırdı.

LVCVA başkanı ve CEO’su Steve Hill, Mayıs ayında Kongre Merkezi Döngüsünü açmak için bir sonraki mevcut ticaret fuarına kadar bekleyeceklerini söyledi. Salı günü, LVCVA iletişimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Lori Nelson-Kraft bunun hala en olası plan olduğunu doğruladı.

Hill, Mayıs ayında Boring Company’nin Tesla Model 3s, Model Xs ve Model 3 platformunda inşa edilmiş bir “tramvay” kullanarak tünellerinden saatte 4.000 yolcu taşımayı planladığını söyledi. Amaç, bu arabaların nihayetinde otonom çalışması olsa da, başlangıçta sürücüleri olacak.

Parayı veren istasyonu yaptıracak

LVCVA, Boring Company ile 2019 yılında ilk projesini duyurdu ve Musk’a kongre merkezinin altından geçen tünelleri inşa etmesi için 48,6 milyon dolar ödüyor.

Hill’in Kasım ayında yaptığı bir sunuma göre Boring Company, yeni şehir çapında döngünün ana tünelini inşa etme maliyetini ödeyecekken, rota üzerindeki bir istasyon isteyen kumarhaneler ve diğer mülkler de bunları inşa ettirmek için ödemek zorunda kalacak. Şirket önerisini Çarşamba günü Las Vegas Şehir Konseyi önünde ve Şubat ayında ilçe yetkilileri önünde sunacak.