Kartal’da motosiklet sürücüsünün ölümü kaza mı, cinayet mi?

D-100 Karayolu Kartal mevkiinde geçtiğimiz Perşembe günü meydana gelen olayda 21 yaşındaki motosiklet sürücüsü Yunus Yıldırım, emniyet şeridinde bulunan taksiye arkadan çarparak feci şekilde hayatını kaybetti. Kazanın ardından taksi sürücüsü İsmail K. ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan tutuklandı.

Kazanın ardından taksi sürücüsünün ilk ifadesinin yalan olduğu ortaya çıktı. Taksi sürücüsü, ilk ifadesinde aracının arılanması nedeniyle emniyet şeridinde durduğunu iddia ederek, kazadan sıyrılmaya çalıştı.

Taksi yolcuları ise aracın emniyet şeridine girme nedeninin sapağı kaçırmalarından dolayı geri geri giderek sapağı bulma arayışı olduğunu belirttiler. Bu sırada geri geri giden taksiyi fark etmeyen motosiklet sürücüsü, taksiye arkadan çarptı.

Ancak taksi sürücünün dediği doğru bile olsa sonuç değişmiyor. Aracı arızalanan araç sürücüleri, gerekiyorsa araçlarını bankete çekmek, araç hareket edemeyecek durumda ise işaretleme reflektörü ile işaretlendirmek, ışık donanımında herhangi bir arıza yoksa acil uyarı ışıklarını da (dörtlü flaşörü) yakmaları gerekir. Görüşün yeterli olmadığı dönemeç, tepe üstlerinde arıza durumunda diğer araç sürücülerinin en az 30, en fazla 150 metre mesafeden görecekleri şekilde reflektör cihazının konulması zorunludur.

Taksicinin bu durumda bile bu tür önlemlerden herhangi birini aldığına dair bir bilgi bulunmuyor. Ancak motosiklet sürücüsünün emniyet şeridini kullanması da başka bir hatanın maddesi olabilir.

Anadolu Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki sorgusunun ardından mahkeme, şüpheli taksici İsmail K.’nın ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan tutuklanmasına karar verdi.