Gürsel Tekin: “Halk isterse aday olurum”

- Yorumlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Suna Vidinli’nin sorularını yanıtladı. Habertürk’te yayınlanan Suna Vidinli ile Perspektif programının konuğu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin oldu.

Suna Vidinli’nin sorularını yanıtlayan Gürsel Tekin İstanbul’da aday olup olmayacağı sorusunu cevapladı. Tekin 2009 yılında da aday olmak istediğini ifade etti. Tekin şöyle konuştu:

BÜYÜKŞEHİR ADAYI OLMAK İSTEDİM

“Öncelikle CHP’nin çok ciddi çalışmaları var. Kentlerde çok ciddi çalışmalar var. İstanbul 18 yıldır AK Parti hükümetinin elinde olmasına rağmen hala sorunlarını bitirebilmiş değil. Tam trersine sorunlu bir kent ahaline getirmiş. İstanbul’da 4 vatandaş 1’inin mülkiyet sorunu var. Ulaşım sorunu bütün İstanbul için çok ciddi bir sorun. İstanbul’un bu kronikleşmiş sorunları kaldıracak projelerin gelmesi gerekiyor.
35 yıldır İstanbul’dayım 10 yıl belediye başkan vekillği yaptım. İstanbul’u karış karış bilen bir insanım, 2009 yılında da da niyetim vardı yok değildi. İstanbul için niyetliydim. Ama Sayın Kılıçdaroğlu aday oldu. Vatandaş kimi görmek istiyorsa benim adayım da odur. İstanbul halkı isterse Belediye Başkanı adayı olurum.

ÇOK SAYIDA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

Bizim kötü bir alışkanlığımız var. Bütün sorunların sonucu tartışmaya başlarız. İnsan bendeni üzerine siyaset yapmak kabul edilir değil. 2009 yılında açlık grevinde çok sayıda insan hayatını kaybetti Umut ediyorum ki bu sorunu elbirliğiyle ortadan kaldırırız. Başbakan başka bir şey, Adalet Bakanı başka bir şey söylüyor.

İdam yasasına çok net karşıyız. İntikamcı bir duyguyla idamı düşünmek düşünülemez. Üyesi olmayı istediğimiz bir Avrupa Birliği’nde böyle bir şey söz konusu mu. Örnek aldığımız İran ve Çin mi ?

CHP 89 yaşında bir partidir. İnsan hakları ihlallerinin olduğu her yerde CHP vardır. Darbe dönemlerinde en çok direnen biz olduk. Hiçbir gerekçe insan hakları ihlalini gerektirmez.

ANADOLU’NUN GÜNDEMİ AÇLIK GREVİ DEĞİL, İŞSİZLİK

Bu süreç rey hesabının yapılacağı bir süreç değildir. Anadolu’un gündemi bunlar değil Anadolu’nun gündemi işsizlik perişanlık var.. Bir şehit cenazesini getirmeyecek her argumana hazırız.

Eğer evrensel hukuk olmuş olasaydı bunu da konuşmayacaktık. Eğer bu ülkede yabancı istihbarat örgütleri siyasi parti liderlerini rahatlıkla değiştirecekse biz kime kendimizi emanet edeceğiz.

BAŞBAKAN KİMDEN KORUNUYOR?

Sayın Başbakan 3 Y ile çıktı. Erdoğan baba ocağında 500 tane polisle korunuyorsa bu büyük bir sorun.

Kim varsa içeri alındı. Sayın Başbakan kimden korunuyor. Bir gece vakti bütün korumalarını değiştirdi. Ama gün ortasında silah patlatıldı. Kendi güvemliğini alamayan Bir başbakan’a ben nasıl güveneceğim?

HANİ DAHA ÇOK YERELLEŞECEKTİK?

1090 belediye başkanı yargılanıyor. Belediyeler rantlara teslim edildi. Bir gece vakti 1500 belediyeyi köy yapıyorsunuz. Hani daha çok yerelleşecektik. Bizim itirazımız bu. Daha çok belediye olsun daha çok yerelleşsin. Gelsinler beklediye yasasını değiştirelim.

HİÇ BİR GAZETECİ KORKMASIN

Benim vekillerim neden tutuklu. Benim 8 vekilimi halk seçti. 8 tane milletvekilinin aileleri inim inim inlerken nasıl vicdanınız rahat ediyor. Biz davalar devam etsin ama arkadaşlarımız parlamentoya gelsin. Vekil olmak için bütün hukuki süreçleri geçmiyor musunuz?

Hiçbir gazeteci Başbakan’ı eleştirdim diye korkmasın. Hiçbir öğrenci korkmasın. AK Parti hazırsa biz muhalefet olarak diyalog’a hazırız.

x