Kamil Sönmez gecesine Kemal Kılıçdaroğlu’da katıldı

Kadıköy Bostancı Gösteri Merkezi’nde sanatçı Kamil Sönmez’in 45. Sanat Yılı dolayısıyla gece düzenlendi. Gecenin konuklarından biri de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Gece Kadıköy, Ataşehir, Maltepe ve Kartal Belediyelerinin Ortaklığı’nda organize edildi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ve CHP lideri kemal Kilicdaroglu da eşi Selvi Kilicdaroglu ile birlikte Kamil Sönmez’i yalnız bırakmadı.

Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, Kamil Sönmez’in Türkiye’nin ortak paydası olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Burada türküleri dinledik, hoyrat da dinledik, şarkı da dinledik, Karadeniz’den de dinledik. Dolayısıyla Kamil Sönmez Türkiye’dir, böyle bilmemiz gerekir. Sanatçı dostları onu yalnız bırakmadılar. Sanat, hepimizin önem vermesi gereken bir alandır. Sanatçı, hepimizin baş tacı etmesi gereken kişilerdir. Bir toplumda varlığımızın temel nedeni sanattır, sanatçıdır. Dünyanın bütün uygar ülkeleri, sanata da sanatçıya da değer vermişlerdir. Sanatçı, elinde meşalesiyle toplumu aydınlatan kişidir. Sanatçı, rüzgara karşı yürüyen kişidir. Sanatçı, aykırı bir kişidir çünkü sanatçı geleceğimizdir.”

KILIÇDAROĞLU LİSEDE OKUDUĞU BİR ÖYKÜYÜ ANLATTI

Kılıçdaroğlu, sanatçının gücünü göstermek için lise yıllarında okuduğu bir öyküyü anlatmak istediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Alexandre Dumas diye meşhur bir Fransız yazar vardır. ‘Üç Silahşörler’ diye bir de kitabı vardır. Üç Silahşörler’i yazdığı zaman, Parisliler sabahın erken saatlerinde gider gazete büfelerinin önünde beklerler ‘romanın sonu ne oldu’ diye. Yaz ayları gelir Alexandre Dumas gazete patronunu arar der ki; ‘ben tatile gideceğim’. ‘Olur mu’ der patron, ‘bütün Parisliler bekliyor. Sen tatile gidersen, bu romanın sonu ne olacak?’ Dumas ‘ben tatile gideceğim’ der. Patron Alexandre Dumas’ı mahkemeye verir der ki; ‘bir yazar yüz binlerce Parisli’yi bekletemez. Yazıyı yazacak ve bitirecek’. Yargıç karar verir. ‘Alexandre Dumas romanını bitirecek sonra tatile gidecek’ diye. Alexandre Dumas yargıç kürsüdeyken geriye döner der ki; ‘bana bir kağıt, kalem getirin’. Bir kağıt kalem getirirler romanın baş aktörünün ismini yazar, ‘titredi, düştü ve öldü’ altına ‘son’ yazar. Gazete patronuna uzatır ‘götür bunu yayınla, roman bitmiştir’ der. Gazete patronu ‘olamaz’ der. Ona, Dumas şunu der; ‘o romandaki kahramanların tanrısı benim. İstediğim zaman yaşatır, istediğim zaman öldürürüm’ der. Patron boynu bükük ‘tatile gidebilirsin’ der.

Sanatçının gücü budur. İster yargıç kararı olsun, ister politikacı kararı olsun. Eğer sanatçı onurluysa, dik duruyorsa sanatçı rüzgara karşı yürüyorsa, sanatçı aykırı bir insansa, onun önünde hiçbir güç duramaz.”

KILIÇDAROĞLU: SANATÇIYA SAHİP ÇIKAN ÜLKE BÜYÜR

Kılıçdaroğlu, ”Sanatçıyı baş tacı ederiz ama sanatçıya yeri ve zamanı gelince de sahip çıkmayız. Sanatçıya sahip çıkan toplumlar büyümüştür” diye konuştu.

Sanatçıyı çölde yetişen çiçeğe benzeten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

”Hepimizin saygı duyması gerekir. Onu koruması gerekir. Ama biz sanatçıyı ezdik. Sanatçıları hapishanelere attık. Yeri geldi öldürdük. Bana deseniz ki ‘çok mu zulmettik sanatçılara?’ Evet. Onlara gereken değeri vermedik. Onları acılarıyla baş başa koyduk. Sinop Hapishanesi’nde yazılan ‘aldırma gönül aldırma’yı ve onun türküsünü acaba dinlediğimiz zaman o hapishanenin duvarlarına vuran dalgaların nasıl yankılandığını hissedebiliyor muyuz? O acıları yaşayan insanlar ancak bunu yazabilirler. Onun için sanatçı çoğu zaman yalnız kişidir. Acılarıyla baş başadır. Benim gönlümde yatan şu; eğer bir toplum sanatçılarını yüceltirse kesinlikle o toplum yücelmiş olur.”

Kamil Sönmez’in Türkiye’nin ortak paydası olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, ”Ona bakınca güler bir yüz görüyorum. İnsani bir yüz görüyorum. Bütün güzelliklerin yüzüne vurduğu bir Kamil Sönmez görüyorum. Şarkılarında zaman zaman dram var ama şarkıları her zaman yüreğimize insan sevgisi ekmiştir. Onun için bu gecede olmaktan, sanatçılarla bir arada olmaktan mutluyum. Kamil Sönmez bizim Kamil Sönmez’imizdir, o bizimdir, bize aittir. Türkiye’nin Kamil Sönmez’idir onun önünde saygıyla eğiliyorum” diye konuştu.
Bu arada geceye Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Erdoğan Toprak da katıldı.

KAMİL SÖNMEZ’İN MUTLULUĞU BÜYÜK

Geceye katılan sanatçılarla sahneye çıkan Kamil Sönmez ise yaptığı konuşmada duyduğu mutluluğu dile getirerek, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşması sırasında duygulandığı görülen Sönmez’e sahnede eşi Nilgün Sönmez de eşlik etti.
Kamil Sönmez, ”Beni bu akşam onurlandırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Benim iki ailem var. Biri Sönmez ailesi, diğeri Türk Halk Müziği ve sanat ailesidir” dedi.

Daha sonra gecenin anısına CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kamil Sönmez’e ve diğer sanatçılara birer plaket verdi.

Sunuculuğu sanatçılar Sümer Ezgü ile Sevcan Orhan yaptığı gecede, Yavuz Bingöl, Volkan Konak, Ahmet Özhan, Arif Sağ, Erdal Erzincan, Onur Şan, Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Bedri Ayseli ve Hülya Polat gibi sanatçılar sahne aldı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar