İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çekmeköy’e yaptığı dev yatırımlar tanıtıldı

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Çekmeköy ilçesine yapılan yatırımların temel atma, tanıtım ve açılış törenine; Milletvekilleri Oktay Saral ve Mehmet Domaç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel, AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Gıyaseddin Gergin ve çok sayıda Çekmeköylü katıldı.

2008 yılında ilçe olan Çekmeköy’ün kısa sürede kat ettiği yolu anlatan AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel’in konuşması ile başlayan tören, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve Milletvekili Oktay Saral’ın konuşmalarıyla devam etti.

İlçeye yaptığı yatırımlar için Çekmeköylüler adına konuşan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz şunları söyledi: “Neredeyse ilk dönem bitiyor. Seçim döneminde bir kitapçık dağıttık bunları saklayın 5 yıl sonra söz verip yapmadığımız bir hizmet olursa karşımıza çıkın hesap sorun demiştik. Çok şükür bugün hepsini yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.Çekmeköy henüz daha 5 yıllık bir ilçe… İstanbul’un bu kadar köklü ilçeleri varken ilçemiz çok yakında metroya kavuşacak. Bu hayallerin de ötesinde çalışma için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. İnşallah çok yakında Başkanımız Kadir Topbaş’la birlikte nikah sarayı ve kapalı pazar yerinin de temelini atacağız.”

Alkışlar arasında kürsüye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, son günlerde dünyada yaşanan olaylara değinerek sözlerine başladı. Her gün onlarca insanın hayatını kaybettiği olaylara tanıklık ediyoruz, maalesef insanlık onuru, insan hakları ayaklar altında diyen Başkan Topbaş, “Dünyada değerler savaşı yaşanmakta. Bir tarafta menfaati uğruna doğrulara sırtını dönenler diğer tarafta her şeyi göze alarak mazlumun yanında olanlar… Tarih bugünleri yazacak. Bugünler yaşanırken kimin nerede olduğunu gelecek nesiller tarih kayıtlarından öğrenecek. Başbakanımız bu süreçte en doğru yerde duruyor. Biz de onun politikasını benimseyerek mazlumun yanında olmayı prensip edindik” dedi.

Çöp Yığınlarından Olimpiyat Şehrine
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “AK Parti iktidarı ile yaşanan Türkiye’deki değişim, yerel yönetimleri ile şehirlerine de yansıdı. İşçisine maaş veremediği için çöp yığınlarından geçilmeyen bir İstanbul’dan dünyanın en temiz şehirlerinden biri olan İstanbul’a geldik. Bugüne kadar 60 milyar eski parayla 60 trilyon yatırım yaptık. Muhalefet partileri iktidarın kendi partilerindeki yerel yönetimlere daha çok destek verdiklerini söylüyor. Kayıtlara bakılsın. Tüm belediyelere eşit dağıtım yapılıyor. Bize kuruş fazla verilmiyor. Metro çalışmaları için hükümetten destek istedik. Meclisten yasa çıktı. Muhalefet partileri İstanbul ve Ankara’ya kıyak yasa dediler. Ama bu yasayla ilk destek İzmir’e verildi. Biz maden bulmadık aynı kaynakları daha iyi değerlendirerek, Başbakanımızın hizmetkar olma anlayışını benimseyerek bugünlere geldik. 2020 olimpiyatlarına adayız. Olimpiyat komitesi geldiğinde metro hatları dahil tüm planları sunduk. Olimpiyat için ekstra hiç bir şey yapmamıza gerek yok. Belki açılış seramonisi için Haydarpaşa’da bir stadyum yapılabilir onun haricinde her şey hazır bekliyoruz.”

Yerin Altında İşçiler Karıcalar Gibi Çalışıyor
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “”Tüm gelişmiş ve kalabalık şehirlerin en büyük sorunu ulaşım, biz göreve geldiğimizde çözüm yollarını konuşurken 2004 yılında İstanbul’da sadece 57 adet altgeçit ve kavşak olduğunu gördük” diyerek sözlerine şöyle devam etti.”116 tane daha kavşak yapacağız dediğimizde hayal kuruyorsunuz dediler. Bugün İstanbul’da 272 kavşak ve alt geçit var. Bunlardan iki tanesi Çekmeköy’e yapıldı. Çekmeköy ve Taşdelen’in girişleri düzenlendi. Çekmeköy ve Şile eskiden şehir dışında gibiydi. Yatılı gelinebilecek uzak mesafedeydiler. Bugün Çekmeköy için 2 metro hattı gündemimizde. Üsküdar- Çekmeköy/Taşdelen metro hattını bir dünya rekoruna imza atarak 2015 yılında hizmete açacağız. Aynı dönemde Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli- Sabiha Gökçen Havaalanı metrosu planları tamamlandı. İstanbul’un yer altı demirağlarla örülüyor. Kilometresi 100 trilyona mal olan metro hattı şuanda 700 km, ilerleyen yıllarda 800 km’ye çıkartmayı hedefliyoruz. Siz fark etmiyorsunuz ama yer altında işçiler karınca gibi çalışıyor. Emek sarf ediyor, alın teri döküyor. “

Zamanında şehirler planlı kurulsaydı bugün yapılan parkları konuşmazdık diyen Başkan Topbaş, çöpleri kaldırılan, Ağustos sıcağında bile su stoğu bulunan İstanbul’a 22 milyon m2 yeşil alan kazandırdıklarını söyledi.

Çekmeköy’e yapılan yatırımların açılışı çocuklarla birlikte kesilen kurdeleyle yapıldı.

x