Kartal – Yalova Deniz Otobüsü Kaptanından Örnek Davranış

Kartal-Yalova seferini yapan deniz otobüsü kaptanı, güzergâhı üzerindeki leylek sürüsünü görünce, yarım saat boyunca göç eden sürünün geçişini tamamlamasını bekledi.

İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) Temel Reis II isimli deniz otobüsünün 34 yaşındaki kaptanı Murat Küçükçaylı, önceki gün Kartal- Yalova seferi için saat 14.00’te yolcularını alarak hareket etti. Adalar’a yaklaştığı sırada, yüzlerce leyleğin deniz suyunun sadece iki metre üzerinden geçtiğini görünce, hayvanlara çarpmamak için hemen hız kesti.

“Arıza oldu” diye panik yaşayan yolcular, leylek sürüsü nedeniyle yavaşladıklarını öğrenince, cep telefonlarıyla bu anı görüntüledi. Kaptan Küçükçaylı da o anları, “Çok uzaktan gördüm. Leylekler nasıl bir yolculuk yapıyorlarsa çok yorgun ve hedefe kilitlenmişti. Dört, beş sıra halinde göç ediyorlardı. Leylekler martılar gibi hareketli hayvanlar değil. Bunlar sabit bir şekilde ilerliyor. Her yıl Arabistan’a göç ediyorlar. Yaklaşık 30 dakika bekledim, sonra deniz otobüsünü kontrollü bir şekilde rotasında hareket ettirdim. Yola devam etsem onlarcası parçalanarak ölürdü” diye anlattı. Deniz otobüsünün yolcularından avukat Suphi Bediz de şöyle konuştu: “Yolun yarısına gelmişken tekne yavaş yavaş hız kesmeye başlalayıp neredeyse durma noktasına geldi. Çoğumuz aracın bozulmuş olabileceğini düşündük. Daha sonra kaptanın, sol tarafımızdan göç etmekte olan leylek sürüsüne yol verdiğini gördük. Birkaç dakika sürünün teknenin önünden arkasından geçip gitmesini bekledik. Kaptan, tüm yolcuların kalbini fethetti.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar